Minimalismus se těší velké popularitě na celém světě. Čistý design s jednoduchými liniemi je prostředí, do kterého se v uspěchané, přeplněné a kýčovité době chceme vracet. Odpočinout si v lehkých barvách bez všemožných rušivých elementů.

minimalismus v interiéru
ilustrační foto: pixabay.com – Giovanni_cg

Pro minimalismus platí dvě pravidla. V jednoduchosti je krása a méně je více. Antoine de Saint-Exupéry říkal, že dokonalost je, když už nelze nic ubrat. Minimalismus se tím řídí a přenáší tuto myšlenku i do bydlení. Přejít na něj je velké rozhodnutí, protože převrátí dosavadní životní dráhu naruby. Připraveni?

Minimalismus je nudný? Omyl!

V minimalismu převažuje bílá barva proložená černou. Vývoj ale pokračuje a pomalu se na scénu dostávají tóny béžové, šedé barvy kamenů a přírodních materiálů. První vás napadne, že takový interiér bude nudný. Je však jednoduchý a bez zbytečností. Proto v něm skvěle vyniknou dekorativní prvky. Velký počet ozdob v regálu by odporoval filozofii minimalismu, ale pár trefně vybraných doplňků podnítí celkový dojem designu. Kdy naposledy jste se na návštěvě zastavili u ozdobné sošky? V minimalistických bytech se vám to stane. Návštěvníci dostanou možnost ocenit váš výběr, a protože se umělecké doplňky volí podle osobního vkusu, tak vás i lépe poznat. Industriální podoba minimalismu se jednoduše zjemní přidáním rostlin. Kontradikce nepravidelných tvarů listů a kmínku bonsaje na hladkém povrchu důrazně vynikne.

Design, který si hraje se světlem

V místnosti ve stylu minimalismu je kladen důraz na prostor, funkčnost a odstranění zbytečného. V obývacím pokoji bude typicky pohovka, malý konferenční stolek jednoduchého tvaru a křesla s bílým, šedivým nebo černým potahem. Vzory do minimalistického stylu nepatří. Na policích nebo nábytku bude stát pár kousků dekorace prvotřídního výběru majitele bytu. Variabilní doplněk minimalistických designerů jsou lampy. Umisťují se k pohovkám a ke křeslům u knihoven. Nepoužívá se nic, co by rušilo jasné kontury a krásu detailu.

Minimalismus je životní styl

Žít jednoduše. To je poselství minimalismu jako takového. Zachovat organizaci, čistotu a jednoduchost může být daleko těžší, než minimalismus jen obdivovat. Životní styl si vyžádá naučení nových návyků. První je nakupovat jen to, co skutečně potřebujete. Je nová věc opravdu nutná a bude nutná v budoucnu? Nebo se jedná o nákup pod vlivem emocí a stane se základem budoucího skladiště? Jeden kus střídá druhý. Stará věc není potřeba, když je doma nová. Co nepoužíváte, toho se zbavte. Jako odměna přijde pocit zadostiučinění a úleva. Je to jediný způsob, jak udržet moderní minimalistický design bytu do budoucna.

Cítit se dobře. To je váš úkol

Hranaté tvary a hladké plochy se dobře uklízí. Hadrem se dostanete všude. Nikde nejsou lapače prachu, ani se nemusíte prodírat vystavenými serepetičkami. Přesto minimalismus není pro každého. Podle různých statistik v minimalistických bytech bydlí jen 5 % lidí. Naštěstí druhů designových škol je dost na to, aby si každý vybral tu svou. Cílem přeci je především příjemné bydlení!