Máte v úmyslu nově natírat či renovovat dřevěné plochy Vaší domácnosti a nevíte, jaký typ lazury zvolit? V tom případě jsme právě pro Vás připravili přehled vlastností tenkovrstvých a silnovrstvých lazur.

Tyto typy lazur mají částečně shodné požadavky na nanášený povrch.

Dřevo by před nanesením lazury mělo být:

  • vysušeno (maximální přístupná vlhkost pro nanášení lazury je 12 %)
  • zbaveno pryskyřice
  • zbaveno nečistot a nerovností
  • vybroušeno



Platí přitom, že pokud natíráte dřevo, které bývá dlouhodobě vystavováno vlhkosti a povětrnostním vlivům (např. dřevěné ploty, vnější rámy dřevěných oken, zábradlí apod.), poslouží Vám lépe silnovrstvá lazura, která lépe snáší mírně zvýšenou vlhkost dřeva.

Hlavní rozdíl mezi tenkovrstvými lazurami a silnovrstvými lazurami z hlediska konečného vzhledu je překrytí dřeva. Zatímco tenkovrstvé lazury nezanechávají na povrchu žádný film a dřevo pouze tónují a z velké části tak dají vyniknout struktuře dřeva, silnovrstvé lazury povrch dřeva překrývají vrstvou laku, která může být zbarvena do požadovaného odstínu. Silnovrstvá lazura uzavře dřevo a lépe jej chrání proti povětrnostním vlivům, nevýhodou je její komplikovanější renovace, při které je potřeba zbrousit vrstvu až na dřevo. Tenkovrstvá lazura ponechá povrch přirozený a lépe se udržuje, disponuje však nižší ochranou proti vodě a škůdcům.

Oba typy lazur jsou dnes schopny dřevo chránit před negativními vlivy UV záření, vlhkosti a škůdci (tenkovrstvá lazura v porovnání s tou silnovrstvou proniká hlouběji do dřeva).

Životnost hraje ve prospěch silnovrstvých lazur

U lazur platí, že jsou určeny buď pro použití v interiéru či exteriéru. Toto je potřeba brát v potaz v době, kdy kupujete lazuru. Použíti lazury určené do interiéru na dřevo vystavované slunečnímu záření a změnám povětrnostních podmínek může v krajním případě vést až k praskání dřeva.

Pokud jde o životnost lazur určených pro použití v exteriéru, u silnovrstvých lazur lze očekávat životnost až 5 let, u těch tenkovrstvých pak až 3 roky. Samozřejmě platí, že životnost obou typů lazur ovlivňuje to, do jaké míry jsou vystaveny výše uvedeným vlivům.

Počet nátěrů

Pro obě lazury je dobré podkladový materiál zbrousit, aby se finální vrstva pořádně „chytla“

Silnovrstvé lazury mají tu nevýhodu, že podkladový materiál je třeba mezi jednotlivými nátěry mírně zbrousit tak, aby se finální vrstva pořádně „chytla“.

Nabídku kvalitních tenkovrstvých lazur najdete na www.dumbarev.cz, nabídku silnovrstvých lazur pak na stránce téhož webu.