Za posledních pětadvacet let se u nás hodně změnilo a týká se to i bydlení. Většina domácností už má svůj vlastní dům nebo byt, někteří lidé mají nemovitost jako investici. Jenom méně než pětina bydlí v pronájmu. S vlastnictvím domu či bytu souvisí také starost o jeho udržování a zhodnocování.

Untitled1
ilustrační foto: cmss.cz

Byty stárnou, je třeba je modernizovat

Většina bytů, asi 77%, v bytových domech byla postavena před rokem 1991, z toho polovina je starší 40 let, proto si žádají postupné rekonstrukce. Úpravy bytu se týkají především bytového jádra, majitelé chtějí vytvořit nové koupelny a toalety. Také nová kuchyně je snem většiny rodin, často dojde k propojení s obývacím pokojem, výměně kuchyňské linky. Problémem starých bytů je i nedostatek úložných prostor, který se většinou řeší vestavěnými skříněmi.

Rekonstrukce rodinných domů vedou k energetickým úsporám

Modernizace starších rodinných domů se týkají především opatření vedoucích k úsporám energií. Majitelé nejčastěji uvažují o zateplení fasády, výměně oken a dveří, změně vytápění (výměna starého kotle) a instalaci solárních panelů. Zatím je zatepleno asi jenom 11% domů, bohužel asi polovina špatně, protože jejich majitelé chtěli ušetřit. Z toho důvodu by měli majitelé rodinných domů věnovat velkou pozornost výběru firmy a zajímat se o program Zelená úsporám, díky němuž mohou získat dotaci ve výši až 50% nákladů.

Zájem o rekonstrukce a jejich financování roste

Vzhledem k uvedeným skutečnostem se ukazuje, že více než polovina domácností plánuje nějakou rekonstrukci, asi pětina v příštím roce. Většinou se snaží vytvořit nějaké finanční rezervy pro tuto situaci. Nejvýhodnějším řešením je stavební spoření, díky němuž se během pár let nastřádají spolu se státní podporou úspory, ke kterým se dá připojit ještě výhodný úvěr na rekonstrukci. Pokud se spojí peníze ze dvou nebo více smluv v rodině, lze bez problémů dosáhnout na průměrnou částku na rekonstrukci, což je 1,2 mil. Kč.