Britské muzeum patří mezi největší a nejstarší muzea vůbec. Bylo založeno v roce 1753. Nachází se v Londýně, v oblast Camden a Je rozděleno na několik částí. První příspěvky byly od sira Hanse Sloana a mezi největší skvosty patří svazky knih z Egypta, Řecka, Afriky, Říma nebo Blízkého východu. Návštěvníci (kteří mají mj. prohlídky zdarma) mohou vidět egyptské mumie, Rosettskou desku, sochu z Velikonočních ostrovů, perské nádobí, středověké šachové figurky, ceremoniální pokrývku hlavy Anglosaského bojovníka, malířská díla Albrechta Dürera atd.

Britské muzeum
Zdroj: pinterest.com, Helga Markhus

Sály jsou rozděleny podle jednotlivých etap lidské historie. Britové zde mají památky z průmyslové revoluce, z mořeplavných cest, vojenské vybavení z první a druhé světové války, a našli bychom i artefakty z her v Londýně 2012. Budova samotná vypadá jako obří Pantheon, přesně po vzoru řeckých chrámů. Průčelí budovy zdobí na 44 impozantních ionských sloupů. Okrová barva a množství podpěrných sloupů tomu napovídá víc než dost. Fasáda směrem na Great Russell Street se nese ve stylu Roberta Smirka a na trojúhelníkovém štítu s plastikami, o které se zasloužil Richard Westmacott, najdete výjevy z růstu lidské civilizace. Zastřešená dvorana byla otevřena na konci roku 2000 a honosí se titulem největšího zastřešeného prostoru Evropě.

Královské muzeum se může pyšnit nejen lidskými výtvory a technologií, věrně je zde zastoupena také fauna a flora. Dinosauří kosti, sbírky hmyzu, kůže divokých zvířat, čelisti, obtisky a šlápoty v bahně, vycpaná těla.

Moderní doba si žádá nové a originální způsoby expozice. Některé z vystavených kousků tak doprovází interaktivní simulace nebo dokumentární film. Návštěvníci tak mohou vidět a slyšet věci, které by jim průvodce asi neřekl. Přesto zde funguje i klasická průvodcovská práce. A je zřejmě skvělá, neboť muzeum ročně navštíví několik milionů zvědavců z celého světa.

V Evropě těžko najdete větší a napěchovanější muzeum, které by stálo za shlédnutí, i kdyby zelo prázdnotou. Občas se zde koná speciální akce na počest některého z nových objevů. Sbírky se neustále rozrůstají a proto jsou určité kolekce převedeny do jiných budov po Londýně a Velké Británii.

britské muzeum
british museum
Zdroj: world-placez.blogspot.cz

Tip: „Nehledejte na internetu historii a fakta, se kterými nic neuděláte. Navštivte www.cojenove.cz a hleďte i do budoucna!“