Vaše oči jsou tím nejdůležitějším orgánem, který máte. Více než 80 % okolních vjemů vnímáme zrakem. Oči jsou citlivé vůči vnějším podnětům, a proto chraňte své oči kvalitními ochrannými brýlemi.

Co očím škodí

Ochranné brýle jsou důležité nejen z hlediska možného úrazu oka. Samozřejmě prudce letící předmět může na nechráněném oku způsobit velkou a často nenapravitelnou škodu. Z dlouhodobého hlediska však škodí vašim očím i velká prašnost. Ať již řežete dřevo či jiný materiál, mějte vždy ochranné brýle. Nezapomeňte si chránit své oči při broušení nebo při práci s nejrůznějšími chemikáliemi.

Samostatnou kapitolou je ochrana zraku při sváření. Z krátkodobého hlediska si při nedostatečné nebo nevhodně zvolené pracovní pomůcce si můžete způsobit například zánět spojivek. Avšak z dlouhodobého hlediska riskujete vznik světloplachosti nebo v extrémních případech i vznik šedého zákalu.

Jak je chránit

Kvalitní ochranné brýle musí být odolné proti nárazu. Můžete volit například skla z polykarbonátu, který se však snadno poškrábe. Vhodné je proto zvolit typ, který je odolný i proti poškrábání. Pokud budete ochranné brýle používat často, vybírejte typ odolný proti zamlžování a s možností anatomické úpravy.

V nabídce naleznete i ochranné brýle s vyměnitelnými skly. Čirá skla jsou vhodná při práci v místnosti, ztmavená při práci na slunci a žlutá za zhoršené viditelnosti. Na práci venku je vhodné vybírat brýle s filtrem proti UV záření. Mnoho z nás však potřebuje při práci nějakou dioptrickou korekci, a proto při výběru zvažte i toto hledisko. Vybrané ochranné brýle jsou dostatečně široké a lze je nasadit i přes dioptrické brýle. Při delším užívaní, je vhodné zvolit model, v němž lze umístit i dioptrická skla.

Jak se o brýle starat

Každé brýle vyžadují správnou péči. Pokud Vám mají dlouho vydržet, čistěte je vždy pod vodou. K odmaštění využijte saponát na nádobí a pro vyleštění použijte mikrovláknovou utěrku. V případě větších nečistot, zejména při zednických pracích, nechte brýle odmočit v čisté vodě. Naopak při práci s nátěrovými hmotami brýle očistěte co nejdříve.

Nezapomínejte se chránit, ať už jste v práci nebo ve svém volném čase zvelebujete své bydlení či zahradu. Vhodnou ochranu zraku doplňte také dalšími důležitými ochrannými prvky, mezi které patří například vhodný pracovní oděv, sluchátka proti nadměrnému hluku a ochranné rukavice.