Od 1.1.2014 vstoupili v platnost nový občanský zákoník, mimo jiné se změny týkají také hypoték a nemovitostí. Pojďme si nejvýznamnější změny nejdříve shrnout a poradíme vám, na koho se obrátit s odborným poradenstvím.

hypotéky 2014
Foto: weekendrealestatereport.com, Článek: Hypotéky a nový občanský zákoník

Nemovitost

První změnou je bezpochyby nová definice nemovitosti. Uveďme si příklad. Máme pozemek a na něm stojící rodinný dům. Dříve byl pozemek i rodinný dům brán jako samostatné nemovitosti, v tomto případě tedy dvě nezávislé nemovitosti, se kterými bylo možné obchodovat. Od roku 2014 je za nemovitost považován pouze pozemek. Na pozemku pak může být postaven rodinný dům. To znamená, že bez pozemku nemůžete rodinný dům převést na nového majitele.

Stavby na pozemku jiných majitelů

Změnou číslo dvě je stavba na pozemku jiného majitele. Dříve jste se mohli s majitelem pozemku domluvit a začít na pozemku ihned stavět. Domluva nemusela být ani písemně zdokumentována, stačila i ústní domluva. Od nového roku už bude potřeba sepsat řádnou smlouvu mezi majitelem pozemku a osobou, jenž chce na pozemku stavět. Taková smlouva pak bude muset být založena v katastru nemovitostí.

Oznamovací povinnost

Třetí, zásadní změnou, bude oznamovací povinnost katastrálního úřadu. Dříve bylo možné, pokud se někomu povedlo zfalšovat doklady, prodat či přepsat nemovitost, která ale ve skutečnosti patřila někomu jinému. Od 1.1.2014 může katastrální úřad takovou změnu provést až 20 dní po podání žádosti o přepisu nemovitosti. Během těchto dvaceti dní musí katastrální úřad uvědomit majitele a ten má právě onu lhůtu na případné odvolání. Značně se tak zamezí možným podvodům, kdy se podvodníci pokoušeli získat peníze přepisem nevlastní nemovitosti.

Poplatek za vymazání z katastru nemovitostí

Novinky ohledně nových hypoték a nemovitostí nenechají ani vaši peněženku bez povšimnutí. Nově byl zaveden poplatek za výmaz z katastru nemovitostí. Poplatek za výmaz zástavního práva bude mít na starost banka. Kolik vás bude stát výmaz z katastru, o tom už se budete muset informovat u své banky, poplatek by se měl pohybovat řádech stokorun.

Aby se zamezilo podpisu nevýhodných smluv s bankou, musí banka od nového roku poskytovat zákazníkům mnohem podrobnější informace při podpisu smluv. Zákazník tak bude mít více ucelených informací o poplatcích a dalších nezbytností. Díky tomu již nebudou klienti podepisovat nevýhodné smlouvy a hypotéky.

Pokud si nejste jistí, jak postupovat při žádosti o hypoteční úvěr, nebudete si jisti změnami v občanském zákoníku, pak neváhejte kontaktovat odborníky. Jednou z předních společností je firma Partners. Zajišťují poradenství v oblasti hypoték, zároveň zajistí podporu při jednání s bankami. Stačí si domluvit schůzku s některým hypotečním poradcem a můžete získat skutečně výhodné hypotéky bez zbytečných starostí a stresových situací.

Zobrazit více informací