Jedinečnost, pocit útulnosti a tepla. Zhruba to si asi většina z nás představí v souvislosti s historickou budovou. Oproti tomu s moderním bydlením jsou spojeny výrazné barvy, určitá účelovost a především komfort. Tyto dvě skupiny prvků však lze poměrně snadno sloučit, i v historické budově je totiž možné bydlet moderně. V tomto článku vám poradíme, jak na to. Dozvíte se, kde takové bydlení můžete nalézt.

Liberty Building
Foto: LibertyBuilding.cz

Umění a design

Prodej bytů v původně historických budovách zažívá v posledních letech pořádný boom. V historických budovách totiž často vznikají loftové byty, které se dnes těší velké oblibě. I když tyto prostorné a nečleněné byty jsou zvlášť oblíbené mezi mladými lidmi, kteří se zajímají o umění a design, vhodné jsou i pro rodiny s dětmi. Rozsáhlý prostor lze totiž velmi snadno rozdělit prostřednictvím vhodně zvoleného nábytku, takže soukromí všech členů rodiny je zaručeno.

Harmonické spojení

Vlastní interiéry je potřeba zařizovat v souvislosti s konkrétním bytem či domem. Snažte se dbát na každičký detail, jen tak můžete docílit toho, že bude spojení historické budovy s moderním bydlením naprosto harmonické. Což rozhodně stojí za to. Vytvoříte si totiž jedinečný a svébytný domov, kde na vás z každého koutku bude dýchat historie, a zároveň se v něm budete cítit naprosto pohodlně a přirozeně.

Prvky se nesmí přebíjet

Základem je, aby se duch historické budovy a moderní prvky navzájem nepřebíjely. Proto je lepší na velké plochy a vestavěný nábytek použít střídmější barvy, nejlépe neutrální přírodní odstíny. To ale neznamená, že by interiér měl být nudný. Oživit ho můžete doplňky a menšími kusy nábytku ve výrazných barvách.

Zapomeňte na imitace

Tlouct by se neměly ani materiály. Ve starších budovách se bude rozhodně lépe než nerez a plast vyjímat dřevo a textil. Moderní materiály ale nevynechávejte, pouze omezte jejich množství. Pokud je to ale jen trochu možné, vyhněte se při zařizování moderního bytu v historické budově imitacím. Nepoužívejte napodobeniny dřeva či kamene, ale ani novodobý rustikální nábytek. Působilo by to totiž naprosto nepřirozeně. Interiér proto raději ozvláštněte opravdovými starožitnostmi nebo například povrchovou úpravou dřeva. Bude to zkrátka vypadat lépe.

Kde takový byt sehnat?

Kde se po moderních bytech v historických budovách poohlédnout? Vhodným místem je pro takové byty Praha 4. Tato lokalita se totiž nachází nedaleko centra, ale zároveň je dostatečně daleko od nepříjemného hluku velkoměsta a navíc je snadno dostupná nejen autem, ale také městskou hromadnou dopravou. V klidné lokalitě si na své přijdou rodiny s dětmi, ale rovněž aktivní sportovní nadšenci, kteří v okolí bez problémů najdou spoustu sportovního vyžití.