Hotel obvykle bývá místem, kde přespíte na služební cestě nebo v něm strávíte příjemné chvíle oddychu při své dovolené – ale jsou i hotely, ve kterých se můžete inspirovat.

pghimperial1
Foto: Pytloun Grand Hotel**** Imperial

Jedním z takových hotelů je Pytloun Grand Hotel**** Imperial v Liberci. Celkem 29 designových pokojů navrhovalo 22 předních českých architektů a designérů, a díky tomu jsou jeho pokoje velmi různorodé a přinášejí řadu designových nápadů, které můžete klidně využít při zařizování svého domu, bytu nebo třeba kanceláře.

pghimperial2

Jednou z věcí, kterou je Grand Hotel Imperial zajímavý, je osvětlení. Hned při vstupu do hotelové lobby upoutá vaši pozornost obrovský lustr od firmy Lasvit, který vznikl podle návrhu Maxima Velčovského. Nese název The Cloud a je tvořen 98 opálovými koulemi s různou intenzitou osvětlení. Světlo vydává pouhá třetina z nich, jeho odraz v ostatních ale vyvolává impozantní dojem světelného oblaku. Kromě toho je v lobby i řada bodových světel, které nasvěcují zlaté kovové ostění. Zejména večer se vám tak v hotelovém lobby naskytne nevšední podívaná, která upoutává všechny návštěvníky hotelu.

Hra světel ale pokračuje i na chodbách jednotlivých pater hotelu Imperial. Ty jsou kolem dokola lemovány LED pásky umístěnými ve stropních podhledech. Na každém patře svítí jinou barvou, což hostům usnadňuje orientaci v hotelu a zároveň vytváří velmi příjemnou atmosféru.

A nyní už pojďme nahlédnout za dveře jednotlivých hotelových pokojů, kde nás čeká zajímavá podívaná. Veřejné prostory hotelu Imperial a všechny jeho standardní pokoje jsou dílem architektů Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka ze studia VRTIŠKA • ŽÁK. Ti ve svých pokojích použili LED pásky k podsvícení postelí, díky čemuž vzniká dojem, že se postel vznáší nad podlahou.

pghimperial3

Stejný efekt využila i arch. Marika Tafatová ze sdružení Czech Deco Team v pokoji s názvem Kráska severu. Ta ale kromě spodní části postele umístila LED pásky i do jejího čela, které svým tvarem tvoří siluetu Ještědského hřebene. Barvu osvětlení si můžete za pomoci dálkového ovladače sami volit a díky tomu vám Ještěd nad postelí může svítit pokaždé jinou barvou.

pghimperial4

Efekt různobarevných LED pásků je naplno využit v pokoji s názvem Linie světla arch. Ivo Prokela. Ten je totiž zvolil jako hlavní osvětlení pokoje. LED pásky probíhají svisle čelem postele, ale i stropem pokoje a koupelny. Ovladačem si pak vyberete přesně takovou barvu, jakou chcete mít – atmosféru pokoje tak určuje vaše momentální nálada.

pghimperial5

Hra se světly pokračuje i v pokoji LBC architekta Tomáše Holuba. Ten místo klasického stropního osvětlení zvolil lampy Tolomeo s nastavitelnými rameny, umístěné na stěnách pokoje – dvě nad postelí a dvě na protější stěně. Díky nastavitelným ramenům můžete lampy využít buď jako čtecí lampičky k posteli a nebo je naopak namíříte na strop pokoje, kde osvětlují unikátní mapu Liberce, která z pokoje plynule přechází až do koupelny.

pghimperial6

Pokoj s názvem Kompozice 319 architektky Nikoly Filipové je inspirován obrazem Pieta Mondriana a ojedinělým způsobem využívá LED pásky, které jsou zabudované v sádrokartonové příčce oddělující pokoj od koupelny a předsíně. Prosklené obdélníky jsou polepené průsvitnou fólií v různých barvách a společně s LED podsvětlením vytvářejí velmi zajímavý světelný efekt.

pghimperial7

Návštěvu designových pokojů Grand hotelu Imperial zakončíme v pokoji zvaném Vádí architektky Markéty Šafferové. Celý tento pokoj působí romantickým dojmem, což ještě umocňuje vana umístěná v centrální části pokoje. Ta doslova vybízí k relaxaci či k romantickým zážitkům. Tomu samozřejmě odpovídá i osvětlení pokoje. Od bodových světel ve stropě vedou tenká silonová lanka, na kterých jsou skleněné ověsy. Ty krásně odrážejí světlo a dotvářejí romantickou náladu celého pokoje.

Prostor tohoto článku zdaleka neumožňuje zmapovat všechny pokoje Pytloun Grand Hotelu Imperial a nezbývá než doporučit, abyste si do Liberce udělali výlet a o jedinečnosti a rozsahu se přesvědčili na vlastní oči. V designových pokojích načerpáte spoustu inspirace, město a jeho okolí pak nabízí celou řadu zajímavých míst k navštívení – od zoologické a botanické zahrady přes muzeum, galerii a spoustu architektonických skvostů až po jizerskohorské rozhledny nebo dominantu nejznámější – horu Ještěd.

www.imperial-liberec.cz