Radiátor je specifický tím, že se jedná o podklad, který během krátkého období výrazně mění teplotu. Tomu je nutné přizpůsobit zejména typ barvy a dobu nátěru.


ilustrační foto: pixabay.com – rkit

Běžné barvy nestačí

„Obyčejné“ vodou ředitelné barvy určené na standardní povrchy lze sice použít i na radiátor, počítejte však s tím, že nátěr bude náchylnější k praskání a žloutnutí. Abyste docílili dlouhotrvajícího efektu nového nátěru, je třeba zvolit speciální barvy určené na kov měnící teplotu, např. Primalex Barva na radiátory, která snáší teploty až 100 °C.

Příprava povrchu

Práce nanášení nového nátěru na radiátor začínají důkladným odstraněním původního nátěru, nejdříve ocelovým kartáčem, následně smirkovým papírem. Doporučujeme řádně odstranit i rez usazenou na těle radiátoru či teplovodním vedení. Jakmile je nátěr odstraněn, radiátor očistěte saponátovou vodou a následně nechejte uschnout.

V době, kdy je povrch radiátoru připraven, zakryjte páskou či fólií přívodní ventil, případně další části radiátoru a okolí radiátoru, na které nový nátěr nechcete nanést.

Práce Vám půjde více od ruky, pokud k nanášení použijete váleček či stříkací pistoli

Pro usnadnění práce doporučujeme k nanášení Primalex Barvy na radiátor použít váleček nebo stříkací pistoli (pokud nanášíte nátěr stříkací pistolí na radiátor připevněný na zdi, doporučujeme umístit mezi radiátor a zeď krycí fólii či alespoň rozloženou papírovou krabici)

Následná péče o nový nátěr vyžaduje pouze „běžnou“ údržbu v podobě průběžného odstraňování nečistot usazených na povrchu radiátoru. V případě poškození nátěru lze nanést novou vrstvu PRIMALEX Barvy na radiátor či Primalex sprej na radiátory po předchozím zdrsnění a odmaštění původního nátěru.