Také vám zahradu hyzdí nevzhledné pařezy? Potom pro vás máme tip, jak je efektivně odstranit.

odstranění pařezu
Foto: flickr.com – DebMomOf3, Jak na odstranění starých pařezů

Ačkoliv stromy mohou být určitě zajímavými prvky vašich zahrad, ne vždy se do prostoru skvěle hodí, v některých případech pouze zbytečně zastiňují ostatní rostliny. Pokácet strom není nic složitého, ale problém může nastat ve chvíli, kdy se zamyslíme, co s pařezem. Ačkoliv je možné jeho vykopání, často v zemi zůstanou zbytky kořenů, které mohou v průběhu let stále růst.

Ideální je kompletní zničení

Pro potřeby dokonalé zahrady je třeba nevzhledný pařez odstranit úplně, a toho se dá docílit použitím chemické látky, která je nazývaná jako ledek draselný, popřípadě lze použít i ledek sodný. Do pařezu stačí vyvrtat několik děr, do kterých tuto látku nasypeme, a vzniklé otvory uzavřeme, ideálně korkovou zátkou. To proto, aby nám tuto chemikálii voda nevyplavila z pařezu ven.

Jedná se o dlouhodobý proces

Samozřejmě působení je poněkud delší, ale výsledek stojí za to. Zhruba za 6 – 9 měsíců odstraníme zátky a nalijeme do nich petrolej. Následně pařez zapálíme, a pouze hlídáme, aby se oheň nerozšířil do okolí. Díky předchozí aplikaci ledku tak pařez shoří nejenom na samotném povrchu, ale hlavně pod zemí, včetně svého kořenového systému. Následně stačí zbytky pařezu a popela odstranit a terén zarovnat. Pokud tedy plánujete na jaře svou zahradu zvelebit, je právě nyní na aplikaci ledku ta nejlepší možná doba. Na jaře pařez necháte shořet, a můžete se naplno pustit do dalších prací.