Plovoucí podlaha je dnes jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Je to díky příznivé pořizovací ceně, široké barevné škále, dokonalé imitaci přírodních materiálů a snadné pokládce, která jde při dodržení základního postupu položit svépomocí. Dovezli jste si novou podlahu a chcete si ji sami položit, pokračujte ve čtení následujícího článku.

Pokládka dřevěné plovoucí podlahy
ilustrační foto: eamadeo.cz

Proč plovoucí podlahu

Rychle a kvalitně, bez lepidla a popruhových stahováků. To vše jsou výhody systému plovoucích podlah. Plovoucí podlahy jsou vyráběny zákazníkovi na míru. Dají se vybrat  nejrůznější barevné odstíny, motivy a materiály.

Jsou výborné pro své izolační vlastnosti, nejsou studené nebo nepříjemné pro chůzi naboso. Dají se položit i na jiné podlahové krytiny, jako PVC podlahy nebo linoleum. Pokud je již podlaha vybrána, stačí si vybrat mezi pokládkou odbornou firmou nebo vlastníma rukama.

Druhy plovoucích podlah

Současný trh s plovoucími podlahami, kde pojem plovoucí znamená, že podlahová krytina není pevně přichycená k povrchu a má možnost se tak rozpínat a nehrozí vznik vyboulenin, nabízí plovoucí podlahy vyráběné ze tří materiálů:

  • Dřevěné plovoucí podlahy
  • Laminátové plovoucí podlahy
  • Korkové plovoucí podlahy

Laminátové podlahy jsou nabízené v různých grafických zpracováních. Dokáží napodobit materiály jako je kámen, dlažba nebo dřevo. Laminátové podlahy mají dlouhou životnost, mají široké pole využití a mají příznivou pořizovací cenu. Oproti tomu dřevěné plovoucí podlahy jsou oblíbené díky využití přírodního materiálu a různým dekorům dřeva. Díky vícevrstevnatosti se dají dřevěné plovoucí podlahy obrousit v případě porušení nebo zašlosti.

Před montáží

Před samotnou pokládkou podlah je důležité, aby se plovoucí podlaha nechala aklimatizovat. Vhodná doba je minimálně 48 hodin, balík by se měl aklimatizovat v místnosti, která bude mít teplotu vyšší než 17 °C a vlhkost vzduchu 50-65%, kde bude podlaha použita. Balíky by měly být položené na rovném povrchu na lištách a v žádném případě nesmí být rozbalené. Tímto se zabrání tvorbě spár mezi lamelami a vrzání.

Co bude potřeba

  • metr
  • úhelník
  • dotahovací hák
  • ostrou kotoučovou nebo přímočarou pilku
  • klínky

Podklad je základ

Nejdůležitější před položením samotné podlahy, je mít dokonale rovný, suchý a čistý podklad. Ten by měl být zbaven veškerých nečistot, od kamínků až po malé drobné nečistoty. Ideálním očištěním je využití vysavače. Rovnost podkladu by neměla přesahovat nerovnosti více jak 2mm na 2metry.

Větší nerovnosti se dají vyrovnat běžnými stěrkovými hmotami. Pro lepší přilnutí stěrkové vrstvy je dobré podklad natřít penetrací. Stěrka i penetrace se dají sehnat ve specializovaných obchodech nebo v obchodech pro kutily.

Proti vrzání

Na zaschlé vrstvy se pokládá parotěsná zábrana, což je igelitová folie. Měla by být o minimální tloušťce 0,15 mm. Přesah mezi jednotlivými díly by měl být kolem 20 cm. A u stěn by měla přesahovat o 4 cm. Parozábrana zabrání proniknutí vlhkosti do podlahy, ale odvede ji podél zdí. Následuje bílá podkladová folie, která změkčuje nášlap a tlumí kročejový krok.

Pokládat po řadách

Při samotném pokládání je důležité, aby podlaha plavala. To znamená, že první řada podlahy by měla být 1 cm od stěny, tzv. dilatační spára. Její velikost se odvíjí podle rozlohy prostoru, na každý běžný metr plochy asi 1,5 mm spáry. Řady by se měly skládat kolmo od dveří a směrem k oknu. Lamely se musí na koncích odřezávat. Platí tedy, že zbytek z konce řady, je použit na začátek řady nové. Každý začátek musí být minimálně 30 cm dlouhý.

Bez lepidla

Kouzlo plovoucích podlah je v jejich snadném spojení. Není potřeba žádného lepidla nebo jiného spojovacího materiálu. Lamely se do sebe pouze zaklesnou a pomocí kladívka nebo dotahovacího háku se doklepnou.

Dokončení

Pokud je podlaha celá položená, následuje oříznutí přebývající folie v okrajích a připevnění lišt. Ty se připevňují montážním lepidlem nebo ocelovými hřebíčky s malou hlavičkou. Na zbylé nedokonalosti se dají doladit tmelem v barvě podlahy.