Pěstování trávníku je pro některé z nás nejdůležitější ze všech činností na zahradě, protože právě trávník je nejhojněji obsazenou zelenou pokrývkou naší zahrady, kterou chceme mít vždy skvěle udržovanou. Chcete-li mít okolo domu reprezentativní trávník, věnujte pár minut následujícímu návodu.

anglický trávník
Foto: pixabay.com

Kosení trávníku

Trávník začneme sekat začátkem jara, nejčastěji během dubna. Od té doby sečeme pravidelně, nejčastěji na jaře, přes léto, horka a suché období sekáme méně. Poslední sečení provedeme nejčastěji během října. Zkracovat délku trávníku by jsme měli cca o jednu třetinu jeho výšky. Důležité také je nenechat trávník zbytečně přerůstat. Když se trávník udržuje nízký, tak se travní trsy rozšiřují až vyplní veškeré mezery mezi sebou. Naopak když trávník začíná přerůstat, tak jednotlivé trsy začnou spolu soupeřit o slunce. Začínají se vytahovat do výšky a spodní část trávníku může začít žloutnout. Poté když trávník příliš posečeme, tak slunce může trávník, který si ve spodní části odvyknul slunci, spálit.

Čím trávu sekat

Na výběr máme mezi různými stroji s různým druhem pohonu. Od ručních, přes elektrické k benzínovým. Pro velmi malé plochy se dá použít vřetenová sekačka s ručním pohonem. Stačí pouze tlačit a tráva je posekaná. Pokud vás ruční technologie příliš nenadchla, tak použijte elektrickou sekačku. Má to však dvě velké nevýhody. Musíte mít poblíž zdroj elektrické energie (230V) a také musíte neustále dávat pozor na elektrický kabel. Poslední skupinou jsou benzínové sekačky. Mají největší výhodu, můžete s nimi sekat, kde chcete. Stačí koupit benzín a nastartovat. Avšak na rozdíl od předchozích jsou hlučné a některým i zapáchají. Po kosení, pokud vaše sekačka nemá sběrný koš, je nutné posekanou trávu pohrabat a odvézt.