Uvažujte o nových vchodových dveřích do bytu? Budete vyměňovat i všechny interiérové dveře? Nemůžete se rozhodnout, jaký typ dveří zvolíte? Rozhodujete se, zdali plast, dřevo nebo hliník, prosklené nebo s pevnou výplní? Ano. Při výměně starých dveří za nové nebo při pořizování dveří do novostavby, narazíte na řadu otázek, které budete muset rozlousknout.

Je tu však jedno základní pravidlo. Nikdy nedělejte ukvapená rozhodnutí. Na vchodové i interiérové dveře se budete dívat po dlouhá léta… Ač dveře tvoří výrazný designový prvek, rozhodně by při jejich výběru nemělo rozhodovat pouze estetické hledisko. Aby vaše volba byla správná, je dobré, přihlédnout i k technickým detailům.

U vchodových dveří je prioritou bezpečnost a odolnost

Vchodové dveře do bytu patří k nejvíce namáhaným dveřím v domácnosti. Ať se rozhodnete pro plastové, dřevěné nebo hliníkové, jednokřídlé nebo dvoukřídlé, měly by mít vaše nové dveře vždy dobré izolační vlastnosti, a to bez tepelných mostů a také eliminovat hluk. Dalším kritériem, na který byste se měli zaměřit, je i jejich odolnost proti oděru, zlodějům či případnému požáru. Kvalitní vchodové dveře, které splňují všechny požadované aspekty, nabízí na českém trhu například firma Oknoplastik, která navíc dává záruku až 40 let. V jejich nabídce najdete klasické dřevěné dveře s hliníkovým prahem a dvojitým těsněním v celé řadě barev, které jsou vyrobeny ze smrku, borovice, dubu nebo exotického merandi. Milovníci moderních technologií ocení i bezúdržbové plastové vchodové dveře, které jsou dodávány ve třech základních řadách – Efekt, Perfekt Evo nebo Omega. Plastové dveře Oknoplastik jsou vyrobeny z kvalitních profilů a osazeny špičkovým kováním. V jejich nabídce najdete i dveře z hliníku. Při koupi vchodových dveří také nepodceňujte kvalitu zamykání, což je ale kapitola sama pro sebe.

Interiérové dveře existují i v posuvné variantě?

Dalším typem dveří do bytu jsou interiérové dveře. Nejdříve se musíte rozhodnout pro správný materiál, resp. jakou zvolíte výplň dveří, od které se odvíjí i cena. Nezapomeňte, že na rozdíl od vchodových dveří, které máte v bytě obvykle jen jedny, je interiérových dveří mnohem víc, tak, aby vaše peněženka nevykrvácela. Nejlevnějším a cenově nejpříznivějším materiálem je voština. Jedná se o papír zformovaný do tvaru včelích pláství. Interiérové dveře z voštiny jsou lehké a levné a hodí se pro málo namáhané dveře. Další možností je zvolit si dveře z dřevotřísky, které jsou již pevnější, mohutnější a poskytují i lepší izolaci proti hluku. Obvykle je dřevotříska potažena folií o tloušťce 0,1 mm, laminátem CPL nebo dýhou. Interiérové dveře si můžete zvolit i dřevěné v provedení celomasiv.

Nyní nastal čas rozhodnout, zdali půjdete do dveří prosklených nebo s pevnou výplní. Ideální je obvykle kombinace obou dvou variant, protože záleží v jaké místnosti budou vaše nové dveře umístěny. Jiné si žádá obývák, jiné toaleta či koupelna, o ložnici ani nemluvě.

Jestli chcete vědět o interiérových dveřích Oknoplastik víc, proklikejte se na jejich stránky a udělejte si předběžnou kalkulaci.