Vzít si hypotéku, to není v současné době nic výjimečného. Jen málokdo totiž může koupi nemovitosti financovat z vlastních prostředků. Důležité je si uvědomit, že právě výběr hypotéky je klíčový pro budoucí život.

hypotéka
ilustrační foto:pixabay.com

Vyberete-li správně, hypotéka pro váš rodinný rozpočet nebude obrovskou zátěží. Poradíme, na co si při výběru dát pozor a máme pro vás i tip na velmi užitečného pomocníka, který vám pomůže získat ten nejvýhodnější úvěr.

I desetina procenta udělá obrovský rozdíl

Pokud si chcete vzít hypotéku, musíte se zaměřit především na úrokovou sazbu. Dobrou zprávou je, že úroková sazba v posledních několika letech stabilně klesá. Nyní je její průměrná hodnota zhruba 2,65 procenta a je možné najít i hypotéky, které mají sazbu i pod 2 procenty.

Co je úroková sazba

Úroková sazba vyjadřuje, kolik přeplatíte. Platí tedy, že čím nižší, tím méně bance na úrocích zaplatíte. V případě hypotéky hraje i jedna desetina procenta velkou roli. Tak například u hypotéky na 1 800 000 Kč s dobou splácení 25 let a úrokové sazbě 2,0 % zaplatíte celkem 2 288 813 Kč, při stejných podmínkách a sazbě 2,8 % to už bude 2 504 922 Kč, při sazbě 3 % se suma vyšplhá až na 2 560 741 Kč atd.

Kromě výše úrokové sazby je třeba sledovat i výši jednotlivých poplatků. Platíte například za vyřízení hypotéky, za poskytnutí úvěru, za mimořádnou splátku apod. Výše poplatků se u jednotlivých bank výrazně liší, dejte si na ně velký pozor!

Vhodně zvolená fixace

Fixace je dalším velmi důležitým údajem. Fixace je doba, po kterou se úvěr úročí sazbou, která je ukotvena ve smlouvě a to nezávisle na tom, jak klesá či roste tržní úroková sazba. Pokud se očekává její růst, je vhodné zvolit dobu fixace delší a naopak – pokud se předpokládá její pokles, vyplatí se fixace kratší. Po uplynutí doby fixace je možné úvěr převést k jiné bance a tak získat třeba výhodnější podmínky.

Je třeba mít přehled

Pokud si chcete hypotéku vzít, rozhodně neberte první nabídku, na kterou narazíte. Je třeba si nabídky srovnat. Pomoci vám k tomu může speciální kalkulačka hypotéky, která funguje na adrese penizenavic.cz. Je unikátní tím, že díky ní můžete výrazně ušetřit. Nabídne vám totiž výhodnější podmínky (klienti díky ní ušetří na hypotéce v průměru 700 Kč měsíčně). Stačí zadat základní údaje o vaší vybrané hypotéce a nechat si je srovnat s nabídkou, kterou získáte, pokud budete hypotéku řešit skrze portál penizenavic.cz. Hypoteční kalkulačka je rychlá a pro každého maximálně efektivní.

Pamatujte, že pokud máte hypotéku, mění se váš život. Pokud zvolíte správně, nebude splátka velkým zásahem do rodinného rozpočtu. Jestliže ale výběr uspěcháte, budete se jen trápit, protože splátky budou vysoké a váš život se stane jen honbou za penězi…