Kvalita spánku ovlivňuje produktivitu každého člověka. Platí jednoduché pravidlo, pokud spíme dobře, jsme plní energie a naše výkony jsou stabilně vysoké, jestliže se ale dobrého spánku nedostává, rapidně klesá naše výkonnost i nálada. Připravili jsme proto pro vás hned několik rad, jak postupovat při výběru matrace. Právě matrace je totiž zárukou kvalitního spánku.

kvalitní pěnová matrace
Zdroj: kralovske-spani.cz, Matrace Hellen

3 základní pravidla výběru správné matrace

 

  1. Zaměřte se na rozměry. Matrace musí do postele dokonale padnout v žádném případě se nesmí posouvat.
  2. Pozor si dejte i a výšku matrace. Platí, že byste z postele měli v poloze v sedě dosáhnout na zem alespoň špičkami nohou.
  3. Matraci si musíte vyzkoušet. Pokud to obchod dovoluje, vezměte si matraci na zkoušku přes jednu noc. Pokud ne, nestyďte se a matraci vyzkoušejte přímo v obchodě.

 

Kolik zón a jaký materiál je nejlepší?

Moderní matrace mají zóny. Platí, že čím více má matrace zón, tím spíše může nabídnout kvalitní oporu pro vaše tělo. Každá část lidského těla totiž vyžaduje jinou oporu, a právě to zóny zjišťují. Ideální matrace do postele má 7 zón. V současné době jsou na trhu matrace z různých materiálů. Popularitě se těší klasické pružinové matrace, ale mnohem oblíbenější jsou matrace z líné pěny. Líná pěna je materiál, který se podřídí tvaru lidského těla a nabídne mu tak tu nejlepší oporu během celé doby spánku.

kvalitní pěnová matrace
Zdroj: kralovske-spani.cz, Matrace Fénix – jak vybrat matraci

Jak tvrdá by měla matrace být?

Je otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Platí, že každý člověk preferuje něco jiného. Nejvíce se prodávají matrace 90X200 se střední tvrdostí. Existují ale i matrace tvrdé nebo extra měkké. Tvrdost matrace vám musí maximálně vyhovovat, takže znovu opakujeme – matraci si musíte vyzkoušet!

Speciální materiály, které potěší

Moderní matrace mohou nabídnout ještě více, než jen pohodlný spánek. Koupit si můžete například i matrace, které mají potahovou látku obsahující mikrokapsle s přírodním extraktem z Aloe Vera. Pokud na matraci ležíte, z kapslí se uvolňuje příjemné aroma. Aloe Vera má navíc antialergické a antiseptické účinky.