Přijít z práce domů, odpočinout si u televize a relaxovat není jen tak. Měli byste mít pro to vhodně vytvořenou atmosféru v obývacím pokoji. Nejen pro sebe, ale i návštěvu. Jak toho docílit?

Podlaha

Začněme pěkně od podlahy. Na výběr máme hned několik možností, mezi nejoptimálnější asi patří: linoleum, koberec, plovoučky. Pokud byste ale chtěli dřevo, zkuste se poohlédnout po jeho imitaci. Dát čistě dřevěnou podlahu sice můžete, ovšem péče je starostlivější (přelakovávání, broušení). Kromě toho je dražší, ale za to vám patrně vydrží déle.

Stěny

Předem si promyslete, jakou barvou chcete vymalovat pokoj. Měla by ladit s nábytkem i podlahou. Co se týče odstínu, je lepší zvolit nějaký světlejší – například oranžovou v podobě meruňky nebo broskve, také hnědá je velmi vhodná – odstín caffé latte, bílá káva. Barvu stačí dát na jednu stranu místnosti. Nezapomeňte také, že světlý odstín na stěně vytváří skvělý kontrast s tmavším na podlaze (můžete si to zkusit v různých programech zabývajících se barevnými kombinacemi v interiéru). A dáváte-li přednost něčemu originálnějšímu, nechte si namalovat v obývacím pokoji na jednu stěnu obrázek (krajina, mapa) či nějaký vzor.

Nábytek

Jestli kupujete úplně nové vybavení, laďte ho do stejného stylu. To znamená, že k moderním skříním a poličkám nedávejte starý opotřebovaný gauč a naopak.  Zde je i důležité brát v potaz ostatní pokoje, obzvlášť ty, které se nacházejí hned vedle. Máte-li propojenou kuchyň s obývákem, obě místnosti by spolu měly být v souladu. V případě, že použijete svůj původní nábytek, mějte na paměti barvy – třeba sytě oranžovou pohovku neumisťujte ke stěně, která má podobný odstín.

Doplňky

Jste milovníkem květin? Dejte je do rohů, krásně vám oživí pokoj. Chodí vaše děti do keramického kroužku? Co takhle pověsit jejich díla na zeď? Zeptejte se sami sebe, co se vám líbí nebo jakými koníčky se zabýváte a podle toho se zařiďte. I takové skládání puzzlí je výbornou volbou, neboť výsledné dílo je možné nechat zasklít a následně pověsit na stěnu jako obraz.