Topná sezona je v plném proudu a řada z nás tak už zjistila, že způsob vytápění, který jsme pro svoji domácnost zvolili, není zrovna tím pravým. Naštěstí v dnešní době již existuje mnoho způsobů, jak se teplo v domě zajistit. My si dnes představíme ty nejznámější z nich a na vás pak už jen bude si správně vybrat, ke kterému druhu topení se přikloníte.

krb
Zdroj: gaitainteriors.com

Zemní plyn a elektřina aneb začneme klasikou

Hned na úvod si představíme dva patrně nejdražší, ale přesto stále nejpoužívanější způsoby vytápění našich domovů. Oba nás vyjdou draze právě kvůli vysoké ceně energie, kterou využívají. Ať už mluvíme o zemním plynu nebo elektřině, vždy bychom měli počítat s jejich vysokou cenou, která v poslední době stále narůstá. Na druhou stranu jsou pro nás však oba tyto způsoby vytápění velmi pohodlné co se týče ovládání. Stačí pootočit kolečkem a během několika minut pronikne do našeho interiéru příjemné teplo. Za zmínku jistě stojí i čistý a ekologický provoz, který jak zemní plyn, tak elektřina mohou svých uživatelům nabídnout.

ústřední topení
Zdroj: electrorad.co.uk

Krby a krbová kamna

Velmi populární je vytápění interiéru pomocí krbů a krbových kamen. Ročně nám tento způsob topení může ušetřit i několik tisíc korun. Připravte se však na vyšší počáteční investice a to zejména v případě, že se rozhodnete používat paliva z obnovitelných zdrojů, tedy pelety, dřevo nebo brikety. Tato paliva jsou sice šetrná k přírodě a zanechávají skutečně zanedbatelné množství popela, avšak za krbová kamna pro tento druh paliva si poněkud připlatíte.
Ačkoliv v dnešní době existují i krby, které vám dovedou zajistit teplo v celém domě, nejen v místnosti, kde se nacházejí, pro velké domy byste i přesto měli raději vyhledat jiné řešení. Jedním takovým by mohlo být pořízení kotle na tuhá paliva.

domácí krb
Zdroj: gaitainteriors.com

Kotel jako adekvátní řešení

Váš rodinný dům jistě rád přivítá vytápění pomocí kotle na tuhá paliva. Do nich řadíme dva základní typy paliv, kterými jsou uhlí a biomasa. Právě do druhé kategorie, tedy biomasy, řadíme nejhojněji používané palivo dřevo, a to v podobě polen, pilin, hoblin nebo briket. Důvodem, proč je právě toto palivo tak oblíbené, je patrně jeho nízká cena v porovnání s vytápěním plynem či elektřinou. Vstupní investice do nového kotle na dřevo nebo jiná tuhá paliva není sice zanedbatelná, ale v průběhu několika měsíců se vám jistě vrátí. Je však otázkou, zda se cena paliv v blízké době nezvýší, což by pochopitelně snížilo rozdíly mezi náklady na vytápění kotlem a jinými prostředky.

Co bychom si měli dobře promyslet

Než učiníte definitivní rozhodnutí k jakému druhu vytápění se přiklonit, měli byste se zaměřit na několik důležitých faktorů, které mohou vaše rozhodování výrazně ovlivnit. Ohlížet byste se tedy neměli jen na cenu, ale i životnost, ekologičnost a především účinnost nového vytápění.

krb
Zdroj: archiexpo.com

krb

vytápění domu

krb na dřevo

moderní krb
Zdroj: trendir.com