Uvažujete o tom, že si letošní zimu zpříjemníte posezením u praskajícího ohně? A víte co udělat pro to, aby krbová kamna seděla přesně do vašeho domu? Poradíme vám, na co se zaměřit. Instalace kamen pro vás bude hračka.

kamna
ilustrační foto: mountfield.cz

Ujasněte si, co od kamen očekáváte

Chcete-li vyhřívat pouze místnost, do níž kamna umístíte, vystačíte si s klasickými krbovými kamny. Některé typy jsou obloženy akumulačním materiálem, který teplo uvolňuje i několik hodin po vyhasnutí. Pokud ale máte v plánu vytápět i další místnosti, nebo pomocí tepla z kamen ohřívat vodu, oceníte krbová kamna s výměníkem.

Tip: Pokud nechcete trávit svůj čas kontrolováním ohně a pravidelným přikládáním, vyzkoušejte peletová kamna. Do zásobníku stačí nasypat palivo a pak jen nastavit čas a požadovanou teplotu.

Mějte jasno, kam krbová kamna umístíte

Rozmyslete si, kam chcete krbová kamna postavit. Místnost by měla být větší než 20 m2 a zároveň musí být dobře větratelná. Je důležité znát nejen velikost pokoje v metrech krychlových, ale i stáří domu a kvalitu tepelné izolace. Záleží také, v jaké lokalitě je váš dům umístěn. To vše má totiž vliv na to, jak moc výhřevná kamna budete potřebovat.

Hlavní roli hraje komín

Zásadní skutečnost pro umístění kamen představuje také poloha komínu. Zdá se vám příliš složité pořizovat krbová kamna bez stávajícího komínového průchodu? Zkuste nerezový komín, který postavíte z vnější strany domu jako skládačku. Instalace vám nepotrvá ani den a topit můžete prakticky ihned.

Připravte zázemí

Krbová kamna musí stát na nehořlavém povrchu. Využít můžete tzv. nespalnou dlažbu. Nemusíte ale měnit celou podlahu. Poslouží vám plechová podložka nebo skleněná deska, která kamna od země odizoluje. Důležité je, aby nehořlavá podlaha pod krbovými kamny dostatečně přesahovala. Čísla mluví jasně – 800 mm před ohništěm a 400 mm po jeho stranách.

Kamna chtějí pevný povrch

Zaměřte se také na pevnost povrchu. Ideálním podkladem je například beton. Pokud máte v plánu kamna umístit do patra staršího domu, nechte si raději zkontrolovat, zda je strop schopen unést jejich celkovou hmotnost. V novějším domě zase pohlídejte, aby kamna nestála na podlahovém topení.

Nebojte se zeptat

Krbová kamna znamenají dlouhodobou investici a jejich správný výběr i zapojení ovlivňuje spousta skutečností. Pokud máte jakékoli nejasnosti, nebojte se zeptat. Přesné informace vztahující se k vašemu domu a konkrétním kamnům by vám měli dát odborně vyškolení technici v každé lepší prodejně.