Úhledný, převážně ze dřeva postavený objekt různých velikostí a rozmanitého designu je funkčním i estetickým doplňkem, jenž může skvěl posloužit k mnoha účelům. Právě uvažovanému poslání je nutné přizpůsobit jeho výběr.

zrahadni-domek
Foto: domky-herold.cz

Velmi pečlivou volbu vyžaduje zejména zahradní domek určený pro relaxaci. To jak z pohledu velikosti, jeho dispozic a konstrukce, tak pokud jde o půdorys, konstrukci, sílu a výšku stěn, tvar střechy a také typ její krytiny, případně instalace okapů. V úvahu je třeba brát i typ, velikost a tvar oken či dveří, rozměry a eventuální zastřešení terasy. K domku lze připojit rovněž přístřešek či přístavek, praktickým řešením je i přesah střechy, jenž lze využít například k uskladnění dřeva.

zahradni-domek5

Vybírat lze z mnoha typových variant, kromě skutečně malých domků jsou totiž v nabídce výrobců také poměrně velkorysé objekty s několika místnostmi. Je možné nechat si vyrobit také domek přímo na míru konkrétním potřebám. K nejčastějším patří stavebnicové domky s dřevěnou konstrukcí a prvky vyrobenými obvykle ze smrkového dřeva, pro úplnost je však nutné zmínit i další používané materiály, jako je kov či plast, nebo jejich různé kombinace. Při porovnávání cen jednotlivých produktů je důležité, jestli zahrnují rovněž spojovací materiál, střešní krytinu, montáž či dopravu. Nezapomeňte si ověřit, jaký typ dřeva posloužil k výrobě domku, a jestli je materiál ošetřen impregnačním nátěrem a lazurovacím lakem, nebo je v surovém stavu.

detske-domky

Instalace většího domku se neobejde bez základové desky z betonu, jež se postará o stabilitu a odolnost stavby i při nepřízni počasí. Ke komfortu pak patří přívod elektřiny a pitné vody, a je-li domek adekvátně zateplený, lze ho bez obav používat i zimních měsících, například jako krátkodobé ubytování pro hosty.