V dnešní době, kdy si dělá počasí prakticky, co chce a nikdo není v bezpečí, se hodí pojistit nemovitost. Pojistných událostí je nespočet, proto je dobré vybrat si ty, které by u vás mohli přijít v úvahu. Asi úplně nemá smysl pojišťovat dům proti zaplavení, pokud bydlíte 500 m nad mořskou výškou a prakticky nic v okolí vás nemůže ohrozit. Naopak vždy byste měli myslet na pojištění proti krádeži, nemusíte jezdit ani daleko a vrátíte se do vybíleného domu.

dům
Foto: musilreality.cz

Jak tedy nemovitost chránit

Je dobré během koupě nebo ihned po ní začít řešit pojištění nemovitosti. Může se to zdát jako hloupost, ale zákon schválnosti vám spláchne dům ihned po podpisu kupní smlouvy. Platí tedy pravidlo čím dřív, tím líp. Velice často vám s pojištěním pomůže i realitní makléř, se kterým jste dům vybírali.

Při pojištění nemovitosti sledujte částku, na které ji pojišťujete a ty, které vám budou po pojistné události vyplaceny. Může se někdy jednat pouze o 10 % z pojistné částky. V případě, že pojistíte nemovitost na více, než je její hodnota, pamatujte, že vám pojišťovna zaplatí jen částku, na kterou byla vaše nemovitost oceněna. Je proto důležité se vždy správně ptát, abyste věděli, jak to má nastavené zrovna vaše pojišťovna.

Samotnou pojistnou částku většinou spočítáte, pokud vezmete v úvahu podlahovou plochu vašeho domu a připočtete k ní hodnotu věcí, které v interiéru máte. Opět je vhodné obrátit se již na příslušnou pojišťovnu nebo nezávislého odborníka. Množství kalkulaček na výpočet podlahové krytině je i na internetu. Při zřizování pojištění nemovitosti se dívejte i na jednotlivé pojistné události. Skutečně vybírejte ty, které jsou nejpravděpodobnější. Je možné si k nim z určitého základního balíčku přibrat i jiné, které si ale samozřejmě připlatíte. Může se jednat o poškození vlastní vinnou apod.