Chci sekeru na třísky, štípání velkých polen nebo jen nějakou lehčí na táboření? Základní otázka, kterou si musí před nákupem sekery položit každý. Právě to, jak na ni odpoví, totiž rozhodne o tom, jaký nástroj si z obchodu odnese. Podívejte se, jaké máte možnosti, a podle čeho vybírat.

KUTIL_1_jpg

Při nákupu sekery máte na výběr z 5 základních typů.

  1. Štípací sekery
  2. Kalače
  3. Kempingové sekery
  4. Tesařské sekery
  5. Univerzální sekery

Štípací sekery: ideální na malá a střední polena
Štípací sekery jsou pro všechny, kteří sekají dříví na topení a nepotřebují štípat velká polena. Mají délku 30 až 70 centimetrů a konkrétní velikost zvolíte podle své výšky a podle toho, jak velké špalky budete štípat.

Lehčí sekery s délkou do 45 centimetrů se hodí na štípání třísek a menších polínek. Díky kratšímu topůrku je totiž sekání přesnější.

Střední štípací sekery mají topůrko dlouhé 50 až 70 centimetrů. Pohodlně tak s nimi rozštípete i větší polena. Hlava navíc mívá širší klín, který pomáhá rozštípnout i houževnatější dřevo.

Kalače: připravené na nejtěžší práci
Pro štípání velkých špalků jsou ideální dvouruční štípací sekery a kalače. Jsou delší a těžší, a proto si lépe poradí i s velkými poleny.

Rozdíl mezi velkou štípací sekerou a kalačem je v jejich hlavě. U kalače je mnohem širší – v podstatě je to kompromis mezi klínem a palicí. Díky tomu rozštípne i špalky, se kterými si štípací sekera neporadí.

Kempingové sekery: pod stan i na vodu
Malé, lehké a připravené pro pohodlné nošení na opasku nebo v batohu. Takové jsou kempingové sekery. Často mívají lehké plastové topůrko a oproti štípacím sekerám delší a placatější ostří. Jsou ideální pro přípravu dřeva na oheň.

Tesařské sekery: pro maximální přesnost
Tesařské sekery poznáte podle delšího ostří, které je u topůrka vykrojené. Díky tomu sekeru snadno chytíte hned za hlavou a práce je přesnější. Často u nich najdete také očko na vytahování hřebíků. Hodí se pro přesné opracování dřeva například při výrobě trámů.

Univerzální sekery: pomocník na zahradu i do lesa
Univerzální sekery vybírejte podle velikosti. Menší se hodí pro drobnější práce, jako je naštípání třísek nebo opracování dřeva, větší využijete třeba při odvětvování nebo prosekávání křovin.

Oproti štípacím sekerám mají sice užší klín, zato jsou ale mnohem všestrannější.

Cursor_and_KUTIL_jpg

Souboj dřeva s plastem
Před nákupem sekery si také promyslete, jaký materiál topůrka chcete. Nejčastěji máte na výběr:

  • Dřevo
  • Plast

Výhoda dřeva je jasná – je to přírodní materiál, a když se násada zlomí, jednoduše ji vyměníte. Topůrko je ale těžší, časem může seschnout a hlava se pak snadno uvolní.

Plastové násady jsou lehčí, dobře padnou do ruky a bývají na nich protiskluzové prvky. Zaplatíte za ně ale o něco víc.

Na nekované ostří zapomeňte
Nezapomeňte věnovat pozornost také ostří. Pamatujte si, že musí být kované. Pokud je totiž jen zbroušené, ztupí se často už po pár použitích.

A ještě jedna poznámka na závěr – pamatujte si, že v kvalitních obchodech najdete i vybavení pro údržbu sekery, stejně jako její jednotlivé části. Ostří nebo topůrko tak snadno vyměníte, kdykoliv potřebujete.