Konečně dorazí vytoužená výplata a než se nadějeme, zbude po ní jen záznam v historii transakcí v internetovém bankovnictví. Je tato situace i Váš případ? Naučte se správně hospodařit s finančními prostředky a uvidíte, že se Vám již příště nerozkutálí.


ilustrační foto: Pixabay.com – IamNotPerfect

V ČR je situace s platy horší než v ostatních zemích EU

Ano, to sice je, ale nemůžeme se do nekonečna vymlouvat na to, že nemáme peníze, protože bereme menší výplaty. I když se zákonodárci snaží zvyšovat minimální mzdu, jde to skutečně pomalu a několik stokorun navíc v konečné fázi nemusíme ani poznat. Jedno je však jisté! V ČR roste mzda velice pomalu, zatím co ceny potravin, služeb a spotřebního zboží neustále rostou. Pokud však umíme hospodařit s penězi, dovedeme si poradit i s tímto problémem.

Zbytečné utrácení…

Ruku na srdce, nemůže být problém s nedostatkem financí na konci měsíce způsobený také zbytečným utrácením za věci, které v podstatě nutně nepotřebujete? Pár korun sem a pár korun tam a na konci měsíce jsme bez finančních prostředků. Během nakupování bychom si tedy měli klást otázku, zda “tu” a “tamtu” věc skutečně potřebujeme nebo zda by ji nešlo pořídit levněji.

Plýtvání s potravinami

Častou příčinou toho, proč domácnosti každý měsíc nevycházejí se svými příjmy může být i plýtvání potravinami. V záchvatu euforie, kterou prožíváme s příchodem výplaty, nakoupíme obrovské množství potravin “do zásoby”. Ty se však po krátkém čase mohou zkazit nebo jim projde minimální trvanlivost. A opět následuje další nakupování. Z toho plyne, že v rámci šetřícího procesu je vhodné nakupovat menší množství potravin, které zkonzumujeme. Jedině tak s nimi nebudeme plýtvat.

Předražené služby

Smlouvy na internetové připojení a mobilní tarify, které byly uzavřeny před několika lety a stále se jen prodlužují, mohou mít na naši finanční situaci také vliv. Kontaktujte proto poskytovatele internetu a mobilních služeb a pokuste se sehnat výhodnější nabídku. Každá koruna, kterou ušetříte přispěje ke zlepšení finanční situace.

Štěstí neovlivníme

Někdo věří v „poslední naději“, proto s některými svými penězi zkusí štěstí. Pro ty, kteří sázejí a chtějí nějaký menší obnos pro začátek navíc, je tu BetStars bonus.

Zbytečně popojíždění automobilem

Patříte k jedincům, kteří si autem dojedou i do obchodu, který je vzdálený jen pár minut od Vašeho bydliště? Pokud ano, zapřemýšlejte nad tím, zda se Vám to skutečně vyplatí. Těch pár rohlíků, pro které zrovna jedete, se Vám může pořádně prodražit. Neustálé startování a popojíždění s vozem mu jednak neprospěje, ale také “zbaští” více paliva. Krátká procházka do obchodu může mít naopak pozitivní vliv na Vaše zdraví.

Nákup na splátky ničí rozpočet domácnosti…

Společnosti sice mnohdy lákají na nízké splátky či na nabídky bez navýšení, ale pokud máte problém vycházet s běžnou výplatou, mohou nákupy na splátky finanční situaci ještě zhoršit. Na splátky bychom tedy měli pořizovat pouze takové produkty, bez kterých není fungování domácnosti možné, jako je např. pračka, lednička, sporák atd. Nákup na splátky by měl být samozřejmě jen výjimečnou záležitostí a ne běžným pravidlem.

Finanční situace se zlepší, ale chce to čas

Nic nejde ze dne na den, a to ani zlepšení finanční situace. Pokud si však budete hlídat rodinný rozpočet a nebudete zbytečně utrácet, po nějakém čase by Vaše snaha měla být znát. Pokud se tomu tak nestane, je možné vyhledat i odbornou pomoc. Zkušení poradci Vám pomohou danou situaci rozebrat a navrhnout co nejvhodnější řešení Vašeho problému.