Mít ve své domácnosti psa není jen o hraní si s ním a zábavě. Pes vyžaduje i patřičnou péči a výcvik, aby se nestal nezvladatelným. Soužití se psem sebou nese i různá úskalí, na která byste měli být předem připraveni, než si přinesete domů štěně. Než tak učiníte, ujistěte se, že se skutečně dokážete o psa postarat a poskytnout mu vše potřebné, aby se u vás cítil opravdu jako doma.

štěňata
Zdroj: archiv pes.sk

Na co si dát pozor při koupi psa

Pokud máte už vybránu rasu, kterou si chcete pořídit, je načase poohlédnout se po chovatelských stanicích, které by vám mohly štěně poskytnout. Na tomto odkazu naleznete spoustu inzerátů, ve kterých jsou psi k zakoupení nabízeni také. Pozor si dejte na takzvané množírny zvířat, kde často dochází ke křížení různých ras a zvířata jsou chována v neetických podmínkách. Dobře se informujte, z jakého prostředí váš pes pochází. Rozhodnete-li se pro psa z útulku, pak byste měli znát, z jakého důvodu do něj byl umístěn. Určitě vám personál útulku poradí, jakou zvláštní péči byste psovi měli v začátcích věnovat, a upozorní vás na možné problémy, které by při jeho osvojení mohly nastat.

mops
Zdroj: archiv pes.sk

Jak na problémového psa

Pokud máte pocit, že i přes vaši snahu a péči je váš pes neposlušný a obáváte se, že by mohl způsobit nějakou škodu nebo snad dokonce někoho napadnout, pouvažujte o nějakém výcvikovém kurzu, který se pro psy pořádá ve většině velkých měst. Cílem takových kurzů je zkrocení psa a získání jeho ovladatelnosti. V některých případech je třeba sáhnout dokonce po elektrickém obojku, který psa dobře vycvičí. V mnoha případech jej stačí použít pouze několikrát a pes se již ponaučí. Většina majitelů psů se domnívá, že mají svého psího miláčka dokonale pod kontrolou a odmítají si připustit, že by při jeho výchově někde udělali chybu. Ta se ale může projevit v momentě, kdy už bude na převýchovu pozdě a pes se stane skutečně nezvladatelným. Než si jej pořídíte, ujistěte se, že jste ochotní s ním podstoupit patřičný výcvik a přivést ho k poslušnosti.

výcvik psa
Zdroj: archiv pes.sk

Pes by měl mít své místo

Než si přivedete psa domů, ujasněte si, kde bude mít svůj prostor. Pokud jej hodláte mít doma, pořiďte mu psí pelíšek a ten umístěte na nějaké klidné místo. Venkovní psi zase pro změnu potřebují své boudy, ve kterých na ně nebude smět nepříznivé počasí, pouliční LED osvětlení a řada dalších vlivů.