Moderní pasivní domy jsou skvělým řešením pro nízkoenergetické bydlení. Takto energeticky úsporné domy jsou atraktivním způsobem, jak snížit náklady na bydlení a zároveň být šetrní k životnímu prostředí.

pasivní bydlení v Oslu
Zdroj, foto: wikimedia.org

Některé pasivní domy mohou být navíc vyráběné z přírodních materiálů, což výrazně posiluje ohledy, které moderní domy mají na životní prostředí. Mimo to ale přináší takové domy i řadu dalších výhod, které vás jistě budou také zajímat.

V čem jsou pasivní domy výhodné?

Hlavní výhodou pasivních domů z přírodních materiálů je zdravotní nezávadnost. Taková stavba má naprosto zdravé vnitřní prostředí a nízkou energetickou náročnost při stavbě. Za přírodní materiály přitom nemusí být považována hlína ani sláma. Řadí se sem i moderní umělé materiály, které mají stejné vlastnosti jako ty přírodní.

Inspiraci hledejte v knihách

Velmi cenné rady ohledně pasivních domů mohou přinést moderní kniha o bydlení, která se zabývá stavbou a výstavbou pasivních domů z přírodních materiálů. V nich najdete rady nejen ohledně samotné výstavby a pomoc při volbě materiálů, ale také postupy při vytváření nízkoenergetických systémů.

Naučte se v domácnosti lépe hospodařit

O výsledných výdajích, které jsou s bydlením spojené, rozhodují dispozice a vybavení domu. Nízkoenergetické pasivní domy musejí mít kvalitní izolaci a zateplení. Také hospodaření s vodou, elektřinou a dalšími energiemi je důležité nepřetržitě hlídat. Cenné rady využijete nejen při výstavbě pasivního domu, ale také při jeho přestavbě a výbavě. Rozhodně se vyplatí nad některými možnostmi více zapřemýšlet.