Pamatujete si, jak jste se ve škole učili o tom, že pozemky ve svazích je třeba orat po vrstevnici, aby se erozí neodnášela úrodná půda pryč?

Zatímco zemědělci moc jiných možností nemají, na vlastní zahradě si můžete vyzkoušet i jiné varianty ochrany půdy a zvolit pak to, které vám vyhovuje nejvíce.

Inspirujte se v antickém Římě

Svažité pozemky rozdělené terasami na menší celky používali už staří Římané, ale největší rozmach tohoto „italského typu“ zahrad byl v dobách renesance. Zahradní architekti z nich čerpají inspiraci dodnes.

Jejich nezanedbatelnou výhodou je totiž fakt, že jde o větší zarovnanou plochu, ve které se dobře zadržuje voda ze srážek nebo zalévání, zatímco v případě samotného svahu má tendence odtéct pryč. Kromě toho, že ušetříte na platbách za vodu, jsou terasy i mnohem lépe přístupné a lépe se obdělávají, zvlášť na nich máte i chodníčky nebo pochozí kameny.

Výška teras závisí čistě na vás, stejně tak jejich ohraničení. Může to být vyšší betonová zídka, ale i navršené kameny (ty je pak lepší zafixovat drátěnou sítí).

Haťování – návrat k přirozenosti

Komu se nelíbí zahrada s betonovými nebo kamennými prvky a je zastáncem metod inspirovaných přírodou, může vyzkoušet tzv. haťování. Při něm se vytváří drobné terásky ohraničené prkny nebo nízkým plotkem z propleteného proutí. Terásky napřed opatříte vhodnou protierozní geotextilií.

Můžete si vybrat ze dvou typů – jutová geotextilie je vhodná na sušší svahy a rozpadne se už za dva roky, zatímco kokosová geotextilie vydrží až 4 roky a nevadí jí ani dlouhodobější srážky nebo přirozeně vlhčí pozemek.

Poté zvolíte, jaký typ vegetace bude na teráskách růst. Ideálně by to měly být keře a půdopokryvné rostliny, které zajistí, že se vám bude ve svahu držet dostatek vlhkosti. Minimálně ze začátku je ale bude potřeba obložit mulčovací kůrou, která pomůže proti vysychání. I na její instalaci zvolte jako podklad geotextilii.

Alpská květena – potěcha pro oko

Poslední možností, kterou můžete zvolit pro zahradu ve svahu, pokud ji nechcete mít čistě travnatou, jsou skalky. S jejich zakládáním a osázením vhodnými rostlinami si můžete opravdu vyhrát.

V současné době mohou být ale skalky dvojsečná zbraň. Na jednu stranu se ani v suchých létech nemusíte bát, že vám rostliny uschnou. Na druhou stranu se ale velká plocha kamenů dokáže pořádně rozehřát a potom už si její krásu budete užívat leda tak z klimatizovaného pokoje.