Pračka a sušička, to je dnes pro spoustu uživatelů nerozdělitelná dvojice. Jak ale tyto dva přístroje vybrat, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků? V první řadě se zaměříme na nejdůležitější parametry, ty většinou najdete na energetickém štítku. V dnešní době jej musí mít každá pračka i sušička, a tak je jedním z nejspolehlivějších zdrojů informací.


ilustrační foto: Pixabay.com – StevePb

Energetický štítek praček

Na energetickém štítku najdete v první řadě energetickou třídu. Nejlepší je A+++, která označuje nejúspornější modely. Další informací je roční spotřeba energie a vody, díky které si můžete vypočítat přibližné roční náklady na provoz. Dozvíte se také kapacitu pračky v kilogramech, ta by měla odpovídat počtu osob v domácnosti, pro čtyřčlennou domácnost ideálně 6 a více kg. V neposlední řadě štítek informuje o účinnosti odstřeďování a hlučnosti při praní a odstřeďování.

Pokud plánujete pračku používat se sušičkou, velmi podstatnou informací bude právě účinnost odstřeďování. Doporučujeme vybírat primárně modely s účinností A (označuje se A-G, A je nejlepší), špatně odstředěné prádlo totiž zvyšuje spotřebu sušičky a často se jej nepodaří ani vysušit pořádně. Pravidlem bývá, že by měla pračka odstřeďovat alespoň na 1 200 otáček, aby byla vhodně kombinovatelná se sušičkou.

Energetický štítek sušiček

Některé položky zůstávají pro pračky i sušičky stejné, opět se tedy dozvíme, jakou má model energetickou třídu, roční spotřebu energie, hlučnost a kapacitu. Kromě toho nám štítek prozradí i typ sušičky, tedy zda je elektrická nebo plynová (dnes už ale na plynovou prakticky nenarazíte), trvání běžného cyklu sušení a účinnost kondenzace.

Při vybírání sušičky je dobré srovnat její kapacitu s kapacitou pračky, často je totiž kapacita sušiček nižší a vy musíte část prádla sušit na sušáku, nebo vyprané prádlo dělit na několik dávek.

Funkce a příslušenství

Kromě základních parametrů by na výběr toho ideálního produktu měla mít vliv i výbava spotřebiče. Často se od ní odvíjí i cena produktu, proto je dobré rozhodnout se, za co si chcete nebo nechcete připlatit. Některé funkce jsou podstatnější, jako například množstevní automatika, jiné jsou spíše otázkou preferencí, jako třeba zvukový signál.

Pokud chcete výběr pračky a sušičky vzít opravdu od podlahy, doporučujeme najít si dobrý návod, ve kterém se dozvíte všechny podstatné informace. Na webových stránkách často najdete i testy a srovnání jednotlivých produktů, spolu s doporučeními. Vybírat tak můžete z pohodlí domova, a hlavně ušetříte námahu a čas strávený zkoumáním jednotlivých produktů a zdlouhavým sháněním informací. Po chvíli hledání tedy narazíte na různé porovnávací weby, nebo weby věnující se výběru nejlepších produktů za vás – například recenzetesty.cz, arecenze.cz – na kterém najdete spolu s recenzemi právě také test praček i test sušiček, o kterých je i tento článek. A rozhodně není na škodu připojit k výběru i pročtení uživatelských recenzí, kterých dnes u většiny produktů také najdete spoustu.