Římská roleta je alternativou standardní rolety. V podstatě kombinuje praktické vlastnosti klasické rolety a designové možnosti závěsu. Jaké jsou její přednosti?

Látka je u římských rolet nejzásadnější

Jak již bylo řečeno, především je to její vzhled. Variace jsou v tomto směru téměř nevyčerpatelné. Římskou roletu lze ušít prakticky z jakékoli látky a tisíce alternativ existují i ohledně vzorů a barev. Pomohou proto dotvořit každý interiér nezávisle na tom, jestli si potrpíte na strohý minimalismus, dekorativní romantiku nebo upřednostníte ladění s nádechem retrostylu.

Není divu, že patří mezi v současnosti nejžádanější typy stínící techniky. Velmi hezky navíc působí i v okamžiku, kdy nejsou spuštěné. Látka se totiž svine do pravidelných skladů, není navinutá na kotouč.

Výhodou je i snadná demontáž. Na hliníkové konstrukci materiál drží za pomoci suchého zipu. Ten stačí odepnout. Čištění nevyžaduje žádné speciální přípravky, postačí vyprání na 30 °C. Svému domovu můžete navíc vtisknout úplně novou tvář díky pořízení některé z vyměnitelných látek římských rolet. Pořídit si můžete i několik různých najednou. Podle potřeby s nimi pustíte do bytu dostatek světla nebo naopak vytvoříte účinné zatemnění. K tomu se používají tzv. látky blackoutové.

Jak se rolety ovládají

Mechanismus může být trojího typu. První možnost představuje tzv. provázkový. Ovládá se zatažením za provázek, obdobně jako třeba žaluzie. Pro svoji nízkou pořizovací cenu je velmi oblíbený. Můžete však narazit na drobný zádrhel v podobě toho, že jeho chod není úplně plynulý a roleta se nebude vytahovat rovnoměrně.

Druhý typ ručního ovládání zastupuje řetízkový mechanismus. Oproti svému předchůdci má podstatnou přednost v tom, že se řetízek nemusí nijak zafixovat, tudíž je manipulace s ním jednodušší.

Nejkomfortnější alternativou bezesporu zůstává ovládání elektrické, k němuž samozřejmě získáte i dálkový ovladač. Jedná se však i o nejnáročnější řešení z hlediska financí.