Ne každý z nás je schopen se efektivně orientovat na trhu s realitami. To je jedním z důvodů, proč vznikla realitní poradna Pubec, která zodpoví otázky z tohoto odvětví rychle a spolehlivě. A jaké dotazy jsou nejčastější?

for sale - na prodej
Zdroj: wikimedia.org

Na co se nejčastěji ptáte?

Realitní poradna na stránkách PUBEC je zcela otevřena vašim dotazům. Některé z nich se objevují velmi často, a proto na ně odpovíme v tomto článku, aby se tak měly možnost dostat k co nejširší veřejnosti.

Jaké faktory mají vliv na cenu nemovitosti?

Při stanovování ceny nemovitosti je třeba zohlednit to, v jakém stavu se daný objekt nachází, případně zda je vybaven nebo ne. Důležitá je také lokalita a její dopravní dostupnost. V neposlední řadě se cena odvíjí podle druhy využitelnosti nabízené nemovitosti, tedy zda bude sloužit pro bydlení nebo se bude jednat o komerční objekt.

Mohu prodat zadluženou nemovitost?

Ano, dokonce počet zastavených nemovitostí stále roste a realitní kancelář si již umí s prodejem takto zatížené nemovitosti rychle a efektivně poradit. Stejně nápomocna vám realitní kancelář může být v případě uvalení exekuce na váš nemovitý majetek.

Co když se mnou nabízená nemovitost neprodá? Budu muset platit provizi?

Ne. Pokud se realitní kanceláři nepodaří vaši nemovitost udat v předem stanovené a smlouvou podložené lhůtě, máte nárok na odstoupení od smlouvy a to aniž byste museli platit provizi. Ta vás ohrozí pouze v případě, že porušíte smluvní podmínky.

Jak mohu prodat nemovitost, která je zatížená hypotékou?

Velmi snadno a to hned třemi možnými způsoby: splacením hypotéky, prodejem nemovitosti s hypotékou nebo refinancování hypotéky. Nejčastějším z uvedených způsobů je předčasné splacení hypotéky.

Za jak dlouho bude mnou nabízená nemovitost prodána?

V tomto případě neexistuje jednoznačná odpověď. Nemovitost se podaří nejčastěji prodat zhruba v rozmezí dvou až tří měsíců. Nestane-li se tak, bude vám nabídnuta možnost slevy, která by měla potenciální zákazníky přilákat.

Jaké podklady potřebuji k prodeji pozemku?

Nejdůležitějšími dokumenty jsou v tomto případě výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy, na jejichž základě může být stanovena tržní cena pozemku. Ta se odvíjí i podle toho, kde se nabízený pozemek nachází, v jakém je stavu a jaké je jeho možné využití.

Podle čeho určuje realitní kancelář cenu nemovitosti?

Tržní cena je kalkulována na základě předložených podkladů a nezbytných informací a to s ohledem na obestavěný prostor, užitkovou plochu a výnos. Cenu dělíme na cenu pozemku a cenu nemovitosti.

Jaké existují typy dražby?

Nemovitost se může dostat do dvou typů dražby. Prvním je dobrovolná dražba, kterou navrhne majitel nemovitosti, druhým je dražba nedobrovolná, na kterou podává návrh věřitel.