Stínící plachty představují efektivní způsob, jak docílit zastíněného místa v libovolném koutu zahrady. Nachází využití tam, kde není poblíž altánek nebo pergola. Původ těchto plachet najdeme ve sportu, protože právě odsud zdědily vlastnosti od materiálů, které se používají k výrobě lodních plachet.

Stíníci plachta
Zdroj: pinterest.com, Eric Grubbs

Netřeba zdůrazňovat, že hlavní funkcí je samotné stínění – pořizujeme si je proto, aby nás zbytečně v letních měsících neoslňovaly sluneční paprsky. Plachta nás navíc chrání také před vysoce nebezpečnými UV paprsky gama, které jsou pro naše zdraví velmi škodlivé. Stínící plachty nás také chrání před často se měnícími poryvy větrných proudů a nenadálým deštěm.

Pokud je plachta tvořena z pevných tkaninových vláken, ochrání prostor pod vámi také před kroupami a sněhovými vločkami. Manipulace je přitom velmi jednoduchá. Plachta se rozprostře a zafixuje k tyčím. Může zůstat na jednom místě třeba celou sezónu, ale stejně tak nepředstavuje žádný problém neustálé přemisťování z jednoho koutu zahrady na druhý.

Dnes je samozřejmě možné přizpůsobit si „plátěnou střechu“ k obrazu svému a vybrat si takřka libovolný motiv, barevnou kombinaci i tvar plachty. Nejčastější se můžeme setkat se čtvercovými, trojúhelníkovými, obdélníkovými a kosočtvercovými vzory.

Instalace je velmi snadná a všechny potřebné komponenty a návody zakoupíte spolu s plachtou. Potřebujete-li na letošní léto cenově dostupný stínící systém, se kterým můžete libovolně manipulovat, určitě neuděláte chybu.