Kolem domu, zahrady nebo chaty je potřeba množství nářadí, nástrojů a techniky. Využíváte ji k údržbě, vylepšování a zvelebování vašeho prostoru. Čerpací technika obvykle k těmto nepostradatelným pomocníkům zarytě patří. K čerpání vody na zavlažování, k vypouštění a filtraci bazénu, k odčerpávání nežádoucí vody. Čerpadlo, jako každý elektrický přístroj je potřeba jednak pečlivě vybrat, následně jej správně používat a starat se o něj v případě, že se porouchá ho nechat opravit.

čerpadla
Zdroj: georgia.cz

S jakým čerpadlem máte největší zkušenosti?

Čerpadel existuje na současném trhu nemalé množství. Jsou prodávány různé typy, které se hodí pro různé účely. Běžně se na zahradách a chatách hojně využívají především horizontální samonasávací čerpadla nebo ponorná čerpadla. V případě horizontálních samonasávacích čerpadel, která se instalují nad zdroj čerpané vody, platí jistá omezení, co se týče výšky, z níž lze vodu čerpat. Jinak jsou ale oblíbenou volbou, protože jsou dobře přístupná a v případě poruchy na ni rychle přijdete. Opravy čerpadel tohoto typu ale nebývají tak často potřeba. Druhým oblíbeným typem jsou ponorná čerpadla, která se vkládají přímo do nasávané vody, pak je potřeba rozlišit, jestli se jedná o vodu čistou, nebo vodu, která by mohla obsahovat nečistoty. Pokud byste totiž použili obyčejné ponorné čerpadlo na špinavou nebo i lehce znečištěnou vodu, opravě čerpadla se s největší pravděpodobní nevyhnete. Na takovou vodu se totiž používá alternativa k ponornému čerpadlo a tím je čerpadlo kalové.

čerpadla
Zdroj: georgia.cz

Využívejte ověřené značky

Chcete-li se vyhnout příliš drahým nebo častým opravám, vybírejte si ideálně čerpadla prověřených značek. Mají jednak dostupnější a levnější náhradní díly, ale bývají také spolehlivější. Doporučit pak lze například čerpadla Sigma, která jsou české výroby nebo Grundfos s celosvětovým zastoupením.