Teplý a zdravotně nezávadný domov je základní potřebou každého člověka. Bydlet, by mělo znamenat automaticky rovnou bydlet kvalitně. Jak tedy na to, abyste se mohli těšit z příjemně teplého domova?

topný panel
Zdroj: elny.cz, topný sálavý panel

Správná teplota vzduchu je pro komfortní bydlení velice důležitá a to nejenom v létě, kdy je potřeba většinou obydlí chladit, ale také v zimě, kdy je naopak potřeba vytápět. Se zimním topením se pojí řada nepříjemných souvislostí, jako jsou vysoké účty za energie, přesušený vzduch, kondenzace vlhkosti na oknech nebo víření prachu. S některými těmito nežádoucími jevy se lze vypořádat vhodně zvoleným systémem vytápění. Moderní technika nám v současné době umožňuje mnohem efektivněji využívat energie, za které pak nemusíme platit tak vysoké částky. Skvělým příkladem mohou být různé formy elektrického topení, které je použitelné prakticky kdekoli, kde je zavedená elektřina, na rozdíl od jiných forem, jako jsou plynová topení nebo teplovodní topení. Většina lidí se k elektrickému topení příliš nehlásí, protože je spojováno s vysokými cenami. Stačí se ale podívat na různé formy elektrického vytápění, které se snaží být maximálně úsporné. Mezi takové patří například topení akumulačními kamny, která využívají levnější noční proud pro nabíjení výhřevného jádra. Za odběr elektřiny nezaplatíte zdaleka tolik a vytápět můžete pohodlně a bezstarostně. Další zajímavou variantou jsou infračervené panely, které se instalují na stěny nebo na strop. Nevytápějí totiž klasickou konvekční metodou, tedy neohřívají vzduch, ale působí přímo na pevné předměty a lidi v místnosti, takže teplo cíleně směřuje k vám. Díky tomu je vám tepleji, i když vzduch tolik vyhřátý není. Nezpůsobují také víření prachu, jako jiná topná tělesa, takže celkové prostředí v místnostech je kvalitnější.

topný panel
Zdroj: elny.cz, IRC panel

Nesmíme ale zapomínat na kvalitní regulaci termostaty, které pomáhají rovněž šetřit vaši peněženku. Topit zbytečně po celý den není efektivní. S programovatelným termostatem si můžete nastavit teploty pro různé dny nebo časové úseky, díky čemuž nebudete zbytečně plýtvat a topit v době, kdy jste v například v práci. S přiměřenou teplotou nebudete platit tolik a současně nebudete mít doma tak vysušený vzduch.