Pokud jste zpozorovali, že umyvadlo v koupelně je neustále pokryto vrstvou vodního kamene, vaše pokožka je suchá a podrážděná, je zřejmé, že máte problém s tvrdou vodou a měli byste zvážit úpravu vody. V daném případě je vhodné použití změkčovače vody – který účinně vyřeší vaše problémy s tvrdou vodou. Změkčovače vody v domácnosti přispívají k prodloužení životnosti topných těles, domácích spotřebičů, snížení celkových nákladů na domácnost a odstranění neestetických usazenin vodního kamene.

Tvrdá voda a vodní kámen

Podle průzkumů až 2 ze 3 českých domácností mají doma tvrdou vodu. Tvrdost vody je způsobena nadměrným obsahem vápníku a hořčíku, který sice nemá negativní dopad na naše zdraví, ale souvisí se vznikem nežádoucího vodního kamene v domácnosti. Vodní kámen je nepřítelem praček, kotlů, varných konvic, ohřívacích zařízení, potrubí a mnoha dalších zařízení, které přijdou do kontaktu s vodou.

Problémy v domácnosti způsobené tvrdou vodou

Usazeniny vodního kamene jsou viditelné na rychlovarných konvicích, na vodovodních bateriích v kuchyni či koupelně, na umytém nádobí. Horší případ je při usazeninách v rozvodech, kde vodní kámen není viditelný, a právě proto je třeba mu věnovat dostatečnou pozornost. Zanesené rozvody omezuje průtok vody, čímž klesá tlak a výkon vytápění značně naroste, což se negativně projeví na rozpočtu domácnosti. Změkčením vody budou vaše vodovodní baterie, dřez i nádobí čisté.

Tvrdost vody negativně ovlivní i praní, neboť účinek pracích prášků v tvrdé vodě značně klesá. Aby bylo prádlo dokonale vyprané, musíme přidat o polovinu více pracího prášku jako při praní v měkké vodě. Velmi podobná je situace i s čisticími prostředky či mýdlem, při čištění je třeba použít větší množství, což je nákladné a také nešetrné k životnímu prostředí.

Řešením je změkčovač vody

Změkčovač vody je filtrační zařízení, které se montuje na přívod vody do budovy a jeho účelem je změnit tvrdou vodu na měkkou. Změkčení vody funguje na principu jednoduché chemické reakce – ionty vápníku a hořčíku jsou zaměněny za ionty sodíku, takže proces změkčení probíhá bez použití jakýchkoliv chemických prostředků. Po několika procesech je nezbytné regenerovat katexovou směs, která zajišťuje ionovýmenu. Změkčovače vody jsou vybaveny řídícími hlavicemi, takže procesy změkčení i regenerace jsou automatizované, obsluha zařízení spočívá pouze v pravidelném doplňování chloridu sodného určeného pro regeneraci směsi.

Jak vám pomůže změkčovač vody?
– Čisté vodovodní baterie, koupelny
– Delší životnost domácích spotřebičů
– Nižší spotřeba elektrické energie
– Menší náklady na domácnost
– Snížená spotřeba pracích prášků, čisticích prostředků, mýdla
– Jemná pokožka a hezčí vlasy