Spotřeba energií a jejich úspora jsou velmi často diskutovaným tématem. Jak zbytečně neplatit více za plyn, elektřinu nebo vodu?

úspory - žárovka
ilustrační foto: pixabay.com – niekverlaan

Možností je více a je pouze na vás, kterou z nich si zvolíte. Každopádně by měly mít vždy stejný efekt. Úspora by se měla projevit hlavně na vašich výdajích. Nebylo by lepší za peníze ušetřené na energiích si koupit novou televizi, počítač nebo třeba auto?

Investujte do svého domova

Pro mnohé znamená snížení spotřeby energií, omezit se v určitých standardech, na které jsou zvyklí. Je možné ušetřit a zároveň se neomezovat? Značnou část energie můžete ušetřit provedením stavebních úprav nebo změnou dodavatele. V takových případech nemusíte opouštět své staré návyky. V případě stavebních úprav je velmi účelné investovat peníze do energetického auditu vašeho obydlí. Odborníci vám dům proměří a řeknou, kde jsou největší tepelné ztráty a následně vám navrhnou nejlepší možné varianty řešení.

Správný dodavatel = úspora

Úspory energie se projeví téměř okamžitě po zateplení domu, izolaci stropů a střechy nebo výměně oken. Vhodným řešením je také využití úsporných technologií pro vytápění. V takových případech přesto, že budete doma udržovat obvyklou teplotu, můžete očekávat finanční úspory.

Další variantou, jak zkusit ušetřit nějakou tu tisícovku, je změna dodavatele. Pečlivé prostudování podmínek je více než důležité, abyste nakonec spíše neprodělali. Samotná změna dodavatele vás nic nestojí a dokonce i administrativní stránku zajistí nový dodavatel. Pozor ale na samotné nastavení smluv. Pozorně si prostudujte nabízené tarify. Pokud se setkáváte s fixací ceny, zjistěte si, jestli se podpisem smlouvy nezavazujete platit po určitou dobu stejný obnos, přestože na trhu se budou ceny snižovat. Pamatujte, že cenu za distribuci dodavatel neovlivní, ale další složky, ze kterých je cena za energie sestavena už ano. Nenechte se ošidit a při výběru nebo změně dodavatele a buďte ostražití.