Anglický trávník, pečlivě ostříhané růže a vytvarovaný živý plot na jedné straně, zahrada posázená záhony se zeleninou od kraje ke kraji na straně druhé. Možná je tohle pro někoho představa typické okrasné a typické užitné zahrady, ale my víme, že to jde dělat i jinak.

Můžete totiž mít záhony s květinami i saláty na jednom místě. Vedle malin pěstovat kopretiny. Nebo vytvořit záhony, které budou hotové umělecké dílo samy o sobě. Láká vás to? Přečtěte si rady, jak uspořádat zahradu, aby vám přinášela užitek, byla krásná a zároveň abyste nemuseli péči o záhony věnovat každou volnou chvilku.

Zapomeňte na rovné linie, zdánlivá nedbalost je mnohem hezčí!

Jeden z důvodů, proč užitkovou zahradu schováváme, je její “nezajímavost”. Faktem je, že rovné záhony jeden jako druhý nikoho neohromí. Tady se skvěle můžete inspirovat přírodou. Vezměte si třeba popínavé psí víno, to se plazí, kdekoliv najde vhodnou zeď. Úplně stejně to můžete provést třeba se zelenými fazolkami. Když je dáte k plotu, ušetříte si práci s budováním složitých konstrukcí.

Další věc, která přispívá k tomu, aby i užitková zahrada byla estetická, je pěstovat víc druhů plodin na jedné ploše. Smíšené záhony nejenže dobře vypadají, ale navíc se jednotlivé plodiny mohou vzájemně chránit proti škůdcům. Nemůžete se zbavit slimáků u rajčat a salátů? Nasaďte do záhonů bazalku, její aromatická vůně je spolehlivě zažene. Podobně funguje kombinace cibule a mrkve. Jako odpuzovače můžete použít i některé okrasné květiny, například afrikány, které ochrání jahody nebo brambory před háďátky.

Nechcete zůstat jen u změny složení záhonů? Pusťte se i do experimentování s jejich tvary. Občas stačí vytvořit jen zaoblené okraje, které plynule přecházejí do trávníku. Aby se vám nezačala tráva objevovat mezi jahodami a naopak, instalujte mezi plochy neviditelné obrubníky, které zabrání prorůstání z jedné i druhé strany.

Postavte si vyvýšené záhony a bylinkové spirály

Náš další tip je nejen estetický, ale i praktický. Vyvýšené záhony nebo rozměrné dřevěné truhlíky můžete mít kdekoliv na zahradě a vždycky budou vypadat upraveně. Navíc se nemusíte ohýbat, když z nich sklízíte plody. Jak na to?

Základem vyvýšených záhonů je kupodivu jáma, zaplněná větvemi, velkými i malými, a listím. Tu obestavíte dřevěnou konstrukcí, zevnitř potaženou agrotextilií, a teprve do ní přijde substrát. Rozhodně nešetřete kompostem nebo jiným hnojivem, ať vám plodiny dobře prospívají. Stěny vyvýšených záhonů nebo větších dřevěných truhlíků natřete nějakou nezávadnou barvou, ať jsou stále pěkné a ne opršené a vybledlé od deště.

Oblíbeným prvkem moderních zahrad jsou bylinkové spirály, které se dají krásně zakomponovat i do okrasného záhonu. Pokud je ještě neznáte, nebojte se, nejde o nic složitého. Základem je zídka z kamenů nebo cihel postavená na menším kopečku právě do tvaru spirály. Tento neobvyklý typ záhonu má tu výhodu, že v každém patře spirály je trochu jiné mikroklima, nahoře je hodně sucho a teplo a dole víc vlhko. Díky tomu můžete i na malém prostoru pěstovat různé druhy bylinek.

Dejte šanci jedlým keřům

Poslední rada je určená hlavně rodičům malých dětí. Proč si na zahradě zbytečně přidělávat starosti a pořád děti hlídat, aby nesnědly něco, co nemají? Zasaďte v zahradě keře a stromy, které si mohou samy otrhat. Od angreštu, rybízu, malin a ostružin až po moruše nebo muchovníky, které navíc na jaře nádherně kvetou.

Jak vidíte, krásná zahrada nemusí být jen plná květin. Udělejte z té své místo, které vám bude přinášet radost nejen při sklízení plodů, ale po celý rok! Pomoci vám může i sortiment z e-shopu firmy Agrotex, kde najdete velký výběr agrotextilií, geotextilií i neviditelných obrubníků. Objednejte si, co potřebujete, přímo k vám domů, a začněte dělat změny na zahradě ještě letos na jaře!