Tepelná čerpadla jsou aktuálně IN, ale jak se v nich má vyznat běžný uživatel, který se o ně zajímá jednou za několik desítek let? Dobrou orientaci mezi tepelnými čerpadly vám poskytne Evropská značka kvality Q.

Tento „štítek kvality tepelného čerpadla“ vznikl v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Postupně ho začalo přidělovat i mnoho dalších zemí včetně České a Slovenské republiky.

Ukázalo se, že vzhledem k praktikám nepoctivých prodejců je velmi potřebný. Obchodník, který hledí jen na svou kapsu, vám totiž například vůbec neřekne, že k pořízení tepelného čerpadla nepatří jen nákup kompresoru a kolektoru, ale také montážní práce a příslušenství – izolace, spojovací materiál, elektroinstalace… Z toho vyplývá praktická rada: vždy se ptejte prodejce, co všechno zahrnul do ceny tepelného čerpadla, jak se postará o jeho uvedení do chodu, záruku a následný servis.

Vaši volbu jistí přísná evropská zkušebna

Jistotou je označení tepelného čerpadla Evropskou značkou kvality Q. Přiznává se tepelným čerpadlům pro vytápění s elektrickým pohonem, s ohřevem nebo bez ohřevu vody, s tepelným výkonem do 100 kW, která odebírají tepelnou energii ze vzduchu, země nebo vody. Zaručuje, že čerpadlo prošlo akreditovanou zkušebnou, jeho udávané parametry výkonu, topného faktoru a hlučnosti odpovídají realitě, v České republice je dostupná servisní síť a minimálně dalších 10 let i náhradní díly.

Díky Evropské značce kvality Q také snadno porovnáte parametry jednotlivých čerpadel – topný faktor, schopnost ohřívat vodu, objem ohřáté vody, cenu instalace, náklady na servis a podobně. Tento „štítek“ totiž označuje jedině důvěryhodná zařízení. Zvažujete-li koupi neoznačeného čerpadla, rozhodně by ho měl posoudit znalec!

Rychlý návrat investice do spolehlivějšího tepelného čerpadla

Vyšší investice do tepelného čerpadla s Evropskou značkou kvality Q se obvykle vrátí do 5 let od jeho uvedení do provozu. Při očekávané životnosti tepelného čerpadla, která převyšuje 20 let, se vám větší počáteční výdaje rozhodně vyplatí. Protože pak už si jen užíváte komfortního vytápění i ohřevu vody a šetříte díky ekonomickému provozu spolehlivého zařízení.

Seznam tepelných čerpadel s Evropskou značkou kvality Q přinášejí webové stránky Asociace pro využití tepelných čerpadel.