V poslední době pozorujeme rozmach systémů osvětlení umisťovaných na pozemcích kolem rodinných domů. Mají svoje nepopiratelné praktické využití. Ale chceme-li po večeru osvětlit určité části pozemku, musíme zachovávat jistou ohleduplnost – vůči sobě, vůči svým sousedům i vůči životnímu prostředí.

osvětlení na zahradu
ilustrační foto: sanantoniolandscapingservices.com, venkovní osvětlení

Nesporné klady

Užitečné je osvětlení příjezdové cesty umožňující bezpečné zaparkování auta při pozdním příjezdu domů. Dobré je také mít světla kolem venkovní terasy zpříjemňující večerní letní posezení s přáteli. K méně běžným způsobům využití patří osvětlení kolem bazénu poskytující nádherné zážitky během večerního koupání za horkých letních večerů nebo osvětlení zahrádky, pokud jste na ni pyšni a myslíte si, že by se jí měli kochat i kolemjdoucí procházející pozdě v noci.

Jaký typ osvětlení zvolit

Máme za to, že je nejvyšší čas utnout boom kruhových do země zabudovaných lamp a jejich blízkých příbuzných, kulatých lamp umístěných méně než metr nad zemí. Zaprvé, o dekorativnosti tohoto způsobu venkovního osvětlení můžeme pochybovat. Co je ale důležitější, tato světla nemají velkou užitnou hodnotu. Neosvětlují prostor pod sebou, ale září směrem daleko do vodorovných směrů a nad sebe. Lampy tedy svítí všem v okolí do očí a tudíž oslňují. Pokud navíc svítí i sousedům do oken, mohou se tito oprávněně zlobit a o svůj klidný spánek úspěšně bojovat třeba i soudní cestou.

Dobré mít na mysli

Dobré exteriérové světlo by tedy mělo svítit shora dolů. Mnoho dobrých firem nabízí venkovní osvětlení na vysokých sloupcích nebo tzv. světla přisazená, která se dají jednoduše nainstalovat na fasádu domu. Svítidla je dobré vybírat a umisťovat tak, aby byla schopná čelit nepříznivému počasí v průběhu celého roku. Dlouhou životnost mají například LED diodová svítidla nebo svítidla zajištěná sodíkovými výbojkami. Ekologickou a výhodnou variantou jsou také solární světla, které jsou přes den nabíjeny a v noci nastřádanou energii vyzařují. Rovněž tak efektivní a úsporné jsou svítidla s čidlem, která se rozsvěcují pouze jakmile zaregistrují nějaký pohyb.