Přemýšlíte o nové podlahové krytině do vašeho obývacího pokoje? Zvolte plovoucí podlahu. Plovoucí podlahy jsou v dnešní době oblíbenou podlahovou krytinou a skvělou alternativou podlah dřevěných podlah.

1705-1210285429

Co jsou to plovoucí podlahy?

Zjednodušeně řečenou jsou plovoucí podlahy takovým druhem podlahy, který není pevně spojen s podkladem ani s obvodovou stěnou. Dá se tedy říci, že podlahová krytina na podkladu “plave”. Velkou výhodou plovoucích podlah je opravdu jednoduchá pokládka, možnost rychlého rozebrání i jejich oprava.

Existují dva typy plovoucích podlah:
1. Lepené – lepená plovoucí podlaha se lepí v drážkách jedna ke druhé.
2. Zámkové – zámková plovoucí podlaha je spojena díky systému zámků, které jsou vyfrézovány do hran lamel.

Volba materiálu je základ

Materiál na plovoucí podlahu vybírejte především podle velikosti provozu a zátěže místnosti. Popřemýšlejte, zda zvolíte levnější lamino, podlahu dřevěnou (počítejte ale s náročnější údržbou) a nebo moderní korkovou podlahu.

Výběr podle typu místnosti

Výběr plovoucí podlahy je také ovlivněn typem místnosti, v níž bude umístěna. Jestliže vybíráte podlahu do hlavních obytných prostor, je nejlepší volbou dřevěná plovoucí podlaha, jelikož je teplejší než podlaha laminátová. Do koupelny a kuchyně je ideální například bambusová plovoucí podlaha, která je velmi odolná vůči vlhkosti.

A pokud ji hodláte umístit do veřejných prostor, bude nejvhodnějším typem laminátová plovoucí podlaha, a to díky své vysoké odolnosti a nízkým pořizovacím nákladům.

Kvalitu určuje materiál nosné vrstvy

Kvalitu plovoucí laminátové podlahy určuje materiál nosné vrstvy. Tu vám potvrdí také záruka, která by se měla pohybovat kolem 15 let, a vždy si ji můžete u prodejců ověřit. Nejlepší volbou je podlaha s nosnou vrstvou z HDF desky alespoň 8 mm silné. Některé podlahy s HDF vrstvou nabízejí také ochranu impregnací proti bobtnání na hraně (nejnáchylnější místo), jiné po celém povrchu desky.

1708-1210481096

Laminátové plovoucí podlahy

Laminátové podlahy se skládají z dřevovláknitých desek, jejichž povrch je pokryt dekoračním papírem s natištěným vzorem, který je navíc chráně vrstvou melaminové pryskyřice, jež posléze dodává vysokou povrchovou odolnost, zajišťuje snadnou údržbu a další dobré vlastnosti. Hlavními výhodami jsou dlouhá životnost a široké možnosti použití. Jsou také velmi oblíbené pro svou nízkou cenu.

Pokud se rozhodnete pro laminátovou plovoucí podlahu, řiďte se při jejím výběru číselným značením. Kvalitnější laminátové podlahy mají více svrchních vrstev, čímž jsou maximálně odolné proti oděru a povrchovému poškození. Prodejci u podlahy vždy udávají doporučenou míru zatížení. Pro obytné prostory existují tři – 21, 22 a 23. Pro komerční a veřejné prostory se používá značení 31, 32 a 33. Platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost podlahy.

Dřevěné plovoucí podlahy

Dřevěné podlahy jsou klasikou mezi ostatními podlahovými krytinami. Dřevo je čistě přírodní materiál, který se vyznačuje výbornými tepelnými a izolačními vlastnostmi. Je krásné, voňavé, oživí každý interiér a má jedinečné fyzikální vlastnosti. Zároveň je velmi příjemné na dotek, dokáže udržovat vlhkost a také regulovat teplo.

Plovoucí dřevěné podlahy mají obvykle sendvičovou konstrukci a jejich nášlapnou vrstvu tvoří tvrdé dřevo. Dřevěné podlahy se doporučují v případě pokládky do nejvíce využívaných prostor, jako jsou ložnice, dětské pokoje či obývací pokoje.

Za poskytnuté informace děkujeme společnosti KoberceHIT – koberce a podlahy Tachov.