Karanténa v ekonomikách vyspělých zemích spustila boom rekonstrukcí a modernizací nemovitostí, jež často zahrnují i pořízení nového zdroje tepla. Je to logické, domácnost uzavřené ve svých domovech využívají omezení pohybu k tomu, aby si zútulnily své nemovitosti a zároveň snížili své výdaje na energie. Proč se tedy neinspirovat?

Tepelná čerpadla, která jsou dnes nejpoužívanějším zdrojem tepla v Německu, nabízí kromě nižších cen za energie i zvýšení komfortu pobytu tím, že:

  • zajišťují dostatek tepla bez nutnosti skladovat zásoby paliva či pravidelného přikládání,
  • generují tzv. čisté teplo, tj. vaše okolí nebude znečištěno zplodinami, 
  • některé typy čerpadel dokáží fungovat i jako klimatizace, čímž zvyšují komfort pobytu během letních měsíců,
  • je možné je ovládat přes dálkové ovládání.

Zároveň, tepelná čerpadla je možné využít nejen coby zdroj levného a čistého tepla, ale také jako levný a spolehlivý zdroj teplé vody, na jejich pořízení lze získat dotaci až 127 500 Kč.

Další výhody tepelných čerpadel, tentokrát v porovnání s jinými zdroji tepla, najdete na této internetové stránce: https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/chci-zmenit-zdroj-tepla.

Nezáleží přitom na tom, jak velkou nemovitost vytápíte, tepelná čerpadla jsou schopna fungovat jako spolehlivý a levný zdroj tepla pro malé rekreační objekty i velké bytové domy, najdeme je dokonce i ve velkých nákupních centrech, hotelích či sportovních areálech. S ohledem na očekávaný objem dodávaného tepla či teplé vody se však liší vhodnost jednotlivých typů tepelných čerpadel, např. zatímco tepelné čerpadlo vzduch/vzduch se hodí k nemovitostem s malým počtem místností, tepelná čerpadla země/voda dokáží spolehlivě vytápět celé bytové domy, žádají si však umístění zemního kolektoru na volný pozemek o rozměrech  200 až 400 m². Více informací o jednotlivých typech tepelných čerpadel se dozvíte na této stránce: https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/typy-tepelnych-cerpadel.

Využijte omezený pohyb a nevlídné počasí k tomu, že si vyberete nový zdroj tepla, se kterým bude vaše příští topná sezóna výrazně levnější a pohodlnější. 

Zdroje informací:

https://cleanenergywire.org/news/heat-pumps-see-record-growth-lockdowns-encourage-germans-modernise-homes

https://ksusentinel.com/2021/02/09/europe-heat-pump-market-2020-to-see-worldwide-massive-growth-covid-19-impact-analysis-industry-trends-forecast-2027/