Při dnešní pracovní vytíženosti se zahrada stává místem relaxace a odpočinku. Už si zde nehledáme jen práci, ale hlavně odpočinek od každodenního stresu. Grilování, uzení a příprava pochoutek pro sebe a své přátele se těší stále větší oblibě. Zahradní krby slouží k přípravě grilovaných a opečených specialit a také k vytvoření příjemné pohody. Vyrábějí se i venkovní krby určené pro uzení. Ocení je hlavně majitelé rodinných domů, chataři a chalupáři nebo zahrádkáři.

inspirace
Zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Zahradní krby si můžete nechat postavit z různých druhů kamene. Ti, kdo nemohou za krb utratit desetitisíce a statisíce korun, si je ale mohou koupit jako stavebnici, kterou lze lehko sestavit. Vyrábějí se často z lehkého betonu, který se vyznačuje dobrou odolností proti žáru. Relativně nižší hmotnost jednotlivých prvků takového krbu usnadňuje jeho montáž.

Kam s ním

Možnost připravit si grilované a uzené jídlo na zahradě a v klidu přitom posedět u krbu je pro spoustu lidí velmi lákavá. Musíme však splnit několik podmínek. Pro hotový typový krb potřebujeme na zahrádce volné prostranství, a to i v případě, že ho chceme umístit u zdi domu. Kvůli vyústění komínu je chybou stavět krb do uzavřených nebo zastřešených prostor, např. pod markýzu či pergolu. Vhodné je závětří, aby oheň nerozfoukával vítr a kouř neobtěžoval někoho v okolí. Krb umístíme na rovnou, zpevněnou plochu. Některé krby mají svou základovou desku, která snese i štěrkopískové podloží. Ale většinou postačí rovná dlažba.

krby
Zdroj: zahradnikrbyveris.cz, Víceúčelový krb s udírnou provedení KOMBI

Krb sestavený do půl hodiny

Prefabrikované krby se dají složit do 30 minut. Nejtěžším dílem skládanky je podstavec, protože zajišťuje stabilitu celé sestavy. Nad podstavec se umístí pracovní deska a také ohniště, a to kvůli pohodlné obsluze, abychom se nemuseli ohýbat. Obložení ohniště je stejně jako u individuálních krbů šamotové. Nad ohništěm je grilovací mřížka, výškově nastavitelná. Regulovat lze i hoření, a to díky klapkám u ohniště, usměrňujícím přívod vzduchu. Posledním dílem je komín se stříškou, která zabraňuje odlétání jisker a zatékání dešťové vody.

krby
Zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Výběr douzovací střechy

Ve většině případů lze u smontovatelného krbu nastavit nerezovou nebo měděnou střechu. Nerezové střechy mají stejně jako měděné téměř nekonečnou životnost, ale na rozdíl od měděných zůstává jejich barva při minimální údržbě takřka neměnná. K přednostem ocelových střech patří barevná povrchová úprava, žáruvzdornost, vysoká pevnost. Barevný povrch po čase lehce obnovíme.

krby
Zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Zahradní grily

Dostali jste s prvními slunečnými dny chuť na grilované pochoutky? Pak je nejvyšší čas poohlédnout se po novém zahradním grilu. Nejprve musíte zvážit několik faktorů, dle kterých gril vyberete. Prvním otazníkem je, s kolika lidmi budete gril používat. Je dobré také vědět, zda bude gril stát na jednom místě nebo ho budete přenášet. Máme několik typů grilů. Zahradní grily na dřevěné uhlí, plynové grily, elektrické, kontaktní, lávové a vodní grily. Je jen na vás, který zvolíte. Každému vyhovuje něco jiného, tak pokud máte možnost vyzkoušet, kterýkoliv zahradní gril, je dobré zkusit si nejdříve třeba u přátel ten jejich a posoudit zda vám vyhovuje. A poté už lze popřát jen dobrou chuť a mnoho kvalitního jídla připraveného na vašem novém grilu.

krby

krby

krby
Zdroj: zahradnikrbyveris.cz