Dřevo je přírodní materiál, je tedy zřejmé, že se jedná o materiál náročnější na údržbu. Nejenom okolní vlivy, jako slunce, vítr déšť či vlhkost mění strukturu a vzhled dřeva.

dřevo - údržba
ilustrační foto: Freepik.com – Bennett Frazier

Pokud nechcete, aby váš zahradní domek či altán chátral, stačí pravidelná údržba, přesněji je důležité pravidelně impregnovat dřevo.

Jaké zvolit barvy

Na trhu najdeme dva základní druhy barev – ředitelné vodou a syntetické. Výhodou ředitelných vodou je, že schnou rychleji na rozdíl od syntetických barev. Nicméně, nejčastěji se pro nátěr používají lazury, protože mají na rozdíl od barevných i bezbarvých laků prodyšné vlastnosti. To je výhodné, když je dřevo stále vlhké. Voda se tak může díky prodyšnosti lazury z dřeva postupně odpařovat. Lazury jsou nabízené ve velkém barevném množství, proto jsou zahradní domky vždy jedinečné.

Boj proti požáru

Jednou z velkých nevýhod zahradních domků ze dřeva, je malá ohnivzdornost. Naštěstí v dnešní době můžeme zahradní domky naimpregnovat ohnivzdornými nátěry. Jejich aplikace nám nezaručí nehořlavost materiálu. Ale pokud oheň zahradní domky či chaty napadne, máte delší čas na jeho uhašení, díky tomu nevzniknou tak veliké škody. Aplikace ohnivzdorných nátěrů a příprava dřevěné plochy je velice důležitá, proto vždy dodržujte předepsané parametry pro aplikování (počet vrstev, doba zasychání, apod.).

Boj proti dřevokazným škůdcům

Biotické škůdce lze rozdělit na dvě skupiny – dřevokazný hmyz a houby. Obě skupiny dřevu velice ubližují a boj proti nim je opravdu náročný a v některých případech i beznadějný. Jak dřevokazný hmyz, tak i plísně jsou ke dřevu opravdu agresivní a rozšiřování napadené části dřeva je opravdu rychlé. V dnešní době na trhu najdeme dva druhy nátěrů – preventivní a sanační. Tyto nátěry se aplikují buď v interiéru nebo exteriéru a to nátěrem, postřikem, ponořováním nebo také tlakovou impregnací. Boj s dřevokazem opravdu není lehká záležitost, proto se snažte nepodceňovat prevenci. Pokud zjistíte, že je váš zahradní domek na nářadí nebo jiná dřevostavba napadena, je lepší se obrátit pro pomoc k odborníkům.