Bez plynu a elektřiny si většina z nás dokáže jen velmi těžko představit obyčejný den, elektřina a plyn jsou 2 základní druhy energií, které odebírá téměř každá domácnost, jejichž spotřeba v rodinném rozpočtu představuje významnou nákladovou položku. Za každý druh energií můžete měsíčně platit i několik tisíc. Zdá se vám, že platíte za elektřinu a plyn zbytečně moc? Není nic jednoduššího, než to zjistit.

stropní žárovky
ilustrační foto: pixabay.com

Jak zjistit, zda neplatíte zbytečně mnoho?

V dnešní době na trhu najdeme hned několik společností, které domácnostem nabízí odběr plynu a elektřiny. Konkurenční boj nutí tyto společnosti k neustálému snižování cen. I když obecně ceny plynu i elektřiny spíše stoupají, než aby klesaly, vhodnou změnou dodavatele těchto energií můžete výrazně zmírnit náklady na provoz domácnosti. Rozdíl v nabízených taxách za odběr elektřiny a plynu u jednotlivých dodavatelů může být opravdu veliký. Ročně můžete ušetřit i několik tisíc korun. Jak ale zjistit, zda opravdu ušetříte a kolik?

Stačí najít tu správnou kalkulačku

Pokud byste předpokládanou úsporu měli vyčíslit pouze s pomocí obyčejné matematické kalkulačky, jednalo by se o složité počty. Nikdo netvrdí, že se to nedá zvládnout, ale je velký prostor pro chybu a pro nedokonalé počty. Přeci jen bystě měli zhodnotit počet osob v domácnosti, průměrnou spotřebu (ta je závislá na tom, jakým způsobem vytápíte a využíváte domácnost), vaší současnou taxu, nabízenou taxu na ceny elektřiny a plynu i některé další faktory. Naštěstí už v dnešní době existují speciální kalkulačky úspory plynu i elektřiny.  Ty jsou specializovány přímo na tyto energie a dokáží velmi přesně spočítat, zda jednotliví dodavatelé plynu nebo elektřiny opravdu nabízejí výhodnější nabídku. Pokud ne, změna by byla zbytečná. Většina stabilních dodavatelů elektřiny a plynu už má takovou kalkulačku přímo na svých online stránkách. O úspoře díky změně dodavatele máte tedy jasno už za pár minut.

Nezáleží jen na ceně, ale i na službách

Myslete na to, že dodavatelé elektřiny a plynu se neliší pouze v nabízených cenách za odběr, ale také v mnoha dalších skutečnostech. Jedná se především o stabilitu firmy, zkušenost, spolehlivost a o služby, které nabízí. Stabilní a spolehlivé společnosti vás dokonce mohou zbavit starostí při změně dodavatele, pokud se pro ní rozhodnete. Při změně dodavatele je totiž nutné objíždění poboček stávajícího dodavatele, papírování a zařizování, které výrazně obírá o čas. Spolehliví dodavatelé vám celý proces odstoupení od stávající smlouvy a přechod na novou zařídí sami a většinou zcela zdarma.

Vždy je lepší mít věci na jednom místě a pohromadě. Pro plyn a elektřinu to platí také. Někteří dodavatelé totiž nabízí k odběru plyn i elektřinu. Nemusíte tak platit dvěma různým firmám, ale mít vše na jediném místě. Mezi přední dodavatele plynu i elektřiny s těmi nejnižšími cenami se řadí například Global Energy. Detailní informace najdete na www.globalenergy.cz.