Jsou lidé, kteří pěstují květinky nebo sbírají známky. Pochopitelné je i to, že se někdo věnuje vymýšlení jazykolamů nebo se celoživotně upsal hledání pokladů. Na světě však existují i lidé, kteří jsou skutečnými fanoušky do rolet a žaluzií. Ano, jednoznačně podlehli roletám a žaluziím, milují je, ví o nich vše, co se šustne a přímo hltají každou novinku. Shodou okolností jsem měl možnost, než jsem začal psát tento článek, se s jedním takovým fandou, mým letitým kamarádem, sejít a vše probrat.

Venkovní rolety Oknoplastik umístěné do překladu Heluz.

Evropu okouzlily žaluzie, Amerika fandí roletám

První zmínky o stínění světla najdeme již ve starém Egyptě, kde ženy vyplňovaly látkovými pruhy s potiskem, prostory mezi sloupy, ale také v Orientu. A zde právě můžeme najít kolébku slova žaluzie. U jeho zrodu stála, jak jinak, než mužská žárlivost. Panovníci v orientálních harémech používali speciální mříže, které měly zabránit nepovolaným očím pátrat, co se děje uvnitř harému. Tyto stínící mříže se dostaly posléze do Evropy a ve Francii získaly své jméno „jalousie“, což znamená v překladu právě žárlivost. Amerika ale vždy fandila pohybu a proto šla zcela jinou cestou. Tak vznikly rolovací rolety. Ty vytvářely vynikající ochranu proti bodavým slunečním paprskům a nabízely i dokonce naprosté zatemnění. Rolety se postupně z Ameriky dostaly i za oceán, k nám, do staré dobré Evropy. Dnes najdeme oblíbené okenní doplňky v různých podobách po celém světě.

Rozdíl mezi roletami a žaluziemi je tedy naprosto jasný

Rolety se vždy otáčejí-rolují; a bývají látkové, ty jsou obvykle instalovány mezi okna v interiéru nebo se jedná o venkovní rolety, jež jsou kovové či plastové. Tyto rolety dobře slouží, vedle své primární funkce stínit slunci, i jako ochrana proti hluku a stávají se také velmi účinnou překážkou před nenechavými zloději. Naopak žaluzie, ty jsou charakteristické svými lamelami. Žaluzie obvykle visí před nebo za okny a jejich lamely se podle přání svých uživatelů naklápějí, nebo lépe řešeno otáčejí, podél své osy. Žaluzie se dělí nejčastěji na venkovní a vnitřní žaluzie. Interiérové – vnitřní pak dále na horizontální, ty jsou většinou plastové, kovové nebo dřevěné, nebo vertikální. Ty bývají nejčastěji vyrobeny z textilie, někdy i s výrazným designovým potiskem. Dnes se stále častěji setkáváme i s venkovními žaluziemi, které mají vyrobené lamely z plastu nebo kovu, dříve se používalo i dřevo. Mívají také dnes velmi populární elektrický pohon a jsou ovládány obvykle dálkovým ovládáním nebo časovým spínačem. Zkrátka dokonalý komfort.


Vertikální látkové interiérové a horizontální žaluzie Oknoplastik.

Oblíbenou inspirací mého známého, a myslím, že zde nejsou žaluzie či rolety, které by nevyzkoušel, je společnost Oknoplastik. Věřím, že v jejich nabídce najde i vy vše, co zapálení fandové stínící techniky potřebují.