Oslavy Vánoc probíhají v každé zemi jinak. Ač jsou společnými tématy dárky, dobré jídlo či stromeček, tradice a zvyky jsou samozřejmě odlišné. Pojďme se společně podívat na to, jak slaví Vánoce ve třech vybraných evropských státech.

vánoce v Anglii
zdroj: london-attractions.info, Londýn – Velká Británie

Anglie

Angličanům naděluje Father Christmas, dárky se rozdávají ráno 25. prosince. Ten samý den večer je pak na programu bohatá hostina. Nesmí chybět pečený krocan a puding, na jehož přípravě se dle zvyků musí podílet celá rodina. Zajímavostí je, že se do tohoto pudingu ukrývají šperky. Kdo na ně ve svém soustu narazí, ten pak prý bude mít další rok jen samé štěstí.


zdroj: cloudinary.com, Paříž – Francie

Francie

Ústřední postavou Vánoc je zde Pere Noël. Ten schovává dárky dětem do bot. I proto musí být precizně vyčištěné a naleštěné. Za nejdůležitější pokrm je považována krůta, k ní se podávají husí játra a na závěr speciální dezert, který svým tvarem připomíná polínko. Nutno také podotknout, že ve Francii si velice dávají záležet na výzdobě. Celý byt či dům musí hýřit barvami, všelijakými ozdůbkami a veselými doplňky.

řecké vánoce
zdroj: aesu.com, vánoce v zahraničí: Řecko

Řecko

Ač se to nám zda třeba nemožné, mnohé řecké rodiny nemají o Vánocích stromeček. A to na základě pradávné tradice, která za hlavní symbol této doby považuje dřevěnou mísu s krucifixem, kolem kterého je omotán výhonek bazalky. Na dárky se zde čeká až do 1. ledna, nosí je Saint Basil. Slavnostní hostina probíhá 25. prosince a podává se na ní krůta nadívaná kaštany a chléb Christopsomo.