Pracovní vytížení v dnešní době je stále vyšší a náročnější. Kdo si chce vydělat více peněz, se prostě musí otáčet a snažit. Velmi důležité ale je, abychom se všichni na začátku nového pracovního dne cítili v pořádku, odpočatí a zcela připravení.

zdravý spánek
ilustrační foto: matrace-vegas.sk

Velký vliv na to, jak se ráno cítíme, má především kvalita spánku. A pro kvalitní spánek jsou důležité především 3 základní druhy vybavení. Jedná se o postel, matraci a postelový rošt.

Jeden bez druhého nefungují dokonale

Nejčastěji se v oblasti kvalitního spánku probírá důležitost matrací. Matrace mají na kvalitu spánku a polohu těla při spánku samozřejmě veliký vliv, už jen protože jsou v přímém kontaktu s tělem. Jejich základní funkcí je udržení těla v přirozené poloze po celou dobu spánku a v jakékoliv poloze. Aby ale matrace mohla tento úkol plnit dokonale, musí mít nejen velkou kvalitu, ale také dobré podmínky pro svou práci. Pokud bude pod matrací nekvalitní rošt, matrace se bude deformovat, nebude držet svou správnou polohu a nebude tedy tělu poskytovat dostatečnou oporu. Pokud budete mít kvalitní rošty a matrace, ještě stále ale nemáte vyhráno. Jestli usadíte matrace a rošty do nekvalitní postele, která se kýve a hýbe, budou se deformovat i jednotlivé lamely roštu, které mají za následek nesprávné držení matrace. Všechny 3 části tedy mezi sebou úzce souvisí. Malá kvalita některé z těchto tří částí má za následek nekvalitní spánek, nevyspalost, bolesti zad a vlastně celého těla.

Jaké máme možnosti postelí

Jestli máte v plánu vybavit svou ložnici kompletně novou postelí, roštem i matracemi, měli byste začít samotnou konstrukcí postele. Materiálové možnosti v současnosti jsou opravdu velké. Největší část nabídky tvoří postele z lamina. Jedná se o moderní materiál, ze kterého se v současnosti vyrábí téměř všechny truhlářské výrobky. Dále jsou v nabídce ale stále i postele z dřevěného masivu a kované postele. Postele z masivu mohou být třeba doplněny čalouněním. Důležité je, abyste vybrali tu správnou velikost postele, která by vám nejvíce vyhovovala.

zdravý spánek
ilustrační foto: matrace-vegas.sk, postel z lamina

Rošty na základě velikosti postele

Až právě na základě velikosti konstrukce postele přichází na řadu výběr roštů. I tady je na výběr hned několik možností. Základní provedení roštů je rovné s lamelami, které se nedají polohovat. Dalšími druhy jsou pak polohovatelné lamelové rošty s ruční možností polohování nebo s polohováním pomocí motoru. Existují i specializované rošty pro konkrétní druhy matrací. Ty mají svůj tvar a vlastnosti speciálně vyvinuté pro jednotlivé druhy matrací. Nejčastěji se jedná o rošty pro taštičkové nebo latexové matrace. Rošty je také třeba vybírat podle váhy osoby. Vždy je vhodnější vybrat raději rošt s vyšší nosností.

zdravý spánek
ilustrační foto: matrace-vegas.sk, lamelový rošt KOMFORT FLEX

A pak samotné matrace

Oblast matrací nabízí asi nejširší výběr a je třeba vybírat opravdu pečlivě a s rozvahou. V současnosti jsou na trhu nabízené matrace v zastoupení hned několika druhů. Základní rozdělení je podle využívaného materiálu. Může se jednat o pěnové matrace, pružinové matrace, taštičkové matrace, latexové matrace a výjimkou nejsou ani gelové matrace. Každý materiál má své specifické vlastnosti, které je pro správný výběr zapotřebí znát. Konkrétní informace k jednotlivým druhům je vhodné hledat u specializovaných prodejců. Každý typ matrací je možné vybírat v několika stupních tvrdosti od tvrdých až po měkké. Každému člověku vyhovuje něco jiného. I při výběru matrací rozhoduje váha osoby, která ji bude využívat. Na trhu jsou zastoupeny také některé specifické druhy matrací se speciálními vlastnosti. Mezi takové se řadí například ortopedické matrace, matrace pro alergiky nebo matrace s atypickými rozměry.