Ať už jste se rozhodli splnit si sen o vlastním rodinném domě, nebo plánujete rekonstruovat ten starý, jistě i vy máte celou řadu otázek, které se týkají běžných věcí. Jednou z nich je také topení, jelikož bez něho žádné obydlí s naším podnebím neobejde. Zvláště potom během hlavní topné sezony, kdy teploty za okny našeho domu mohou dosahovat mrazivých minusových hodnot.

kamna
Zdroj: austroflamm.com

Vytápět lze i z vašeho interiéru

Samozřejmě různých možností je celá řada. Některá využívají k vytápění elektřinu, jiná plyn a další využívají například energii čerpanou ze vzduchu, vody či zemské kůry. Ani jedno z těchto zmíněných řešení vám však neumožní vidět nádherné mihotající-se plameny, jejichž pozorování může být i skvělou relaxací. A toho můžete docílit v případě, že si pořídíte do svého interiéru oblíbená krbová kamna. Ty mohou být umístěny ve vaší centrální místnosti, například v obývacím pokoji, a odtud můžete prostor nejenom této místnosti velmi pohodlně vytápět. A když vám začne být zima, není nic snadnějšího, než vzít nové dřevěné polínko a přiložit.

kamna
Zdroj: haassohn.com

Kotle umožňující centrální vytápění

Samozřejmě se nejedná o jedinou možnost, která vám umožní to, jak se zimě příjemně zahřát. Zvláště pokud chcete mít teplo rozváděné po celém bytě, nevyhnete se nutnosti takového řešení, které bude ohřívat vodu, která bude následně proudit celým topným systémem, a to jak v podobě běžných radiátorů, tak třeba v podobě podlahového vytápění. Mezi oblíbené patří kotle na dřevokteré jsou umístěny většinou ve sklepních prostorách či technických místnostech daného obydlí. To je dáno hned několika důvody.

Jedním z nich je jistě to, že především tvrdé dřevo má velmi dobrou výhřevnost a za cenu, za kterou je prodáváno, nabídne poměrně cenově nenáročnou možnost, jak vytápět. Tím druhým faktorem je jistě ochrana přírody, jelikož spalováním dřeva určitě není tolik znečišťována jako jinými formami. Další pozitivní vlastnost souvisí taktéž s přírodou, a to s tím, že právě dřevo je obnovitelný zdroj energie.

kotel na dřevo
Zdroj: blakemoreandchell.co.uk

Ani tuhým palivům se nemusíte vyhýbat

Stejně, jako jsou oblíbené právě kotle spalující dřevo, jsou neméně oblíbené i kotle na uhlí. Samozřejmě můžete namítat riziko znečišťování přírody, ale v tom to případě vždy závisí na kvalitě konkrétního uhlí, a samozřejmě i samotného kotle. Špičkové kotle na tuhá paliva samozřejmě umožní dokonalé hoření, a tím i minimální vznik škodlivých látek. V kombinaci s kvalitou používaného uhlí si nemusí zoufat ani příroda, a vy přitom budete mít po celém svém domě příjemné teplíčko.

kotel na tuhá paliva
Zdroj: cerbos.ee

Jde to i bez práce

Podstatným posunem především v této oblasti jsou inovace. A to nejenom takové, kdy je z dané kostky uhlí využito co nejvíce, a to díky samočinné regulaci kotlů, ale i takové, kdy se o kotel jako takový doslova nemusíte starat. Existují totiž i oblíbené varianty se zásobníky, které stačí pravidelně doplňovat, a díky nim si kotel již přikládá zcela sám. Můžete tak zapomenout na nepříjemné ranní zatápění či přikládání v pravidelných intervalech během dne. To vše byly hlavní negativa právě topení