Situace na realitním a hypotéčním trhu se i v letošním roce proměňovala.

reality
Foto: realitymorava.cz

Ceny bytů začaly po několikaleté stagnaci opět stoupat, a to v průměru o 5 %. Průměrná cena 1,74 mil. Kč se zvýšila na 1, 82 mil. Kč. Rychleji rostou ceny větších bytů (3+1, 4+1), o které je největší zájem. V některých lokalitách stoupla jejich cena až o 15%. Na druhou stranu, co se týče hypoték, klesla průměrná úroková sazba za poslední rok téměř o jeden procentní bod. Objem hypotéčních úvěrů se zvýšil o šest procent, hypotéční úvěr splácí o 44 tis. klientů více než před rokem. Hypotéční banky se snaží získat nové klienty výhodnými podmínkami. To znamená, že zájemci o pořízení vlastního bydlení pomocí financování hypotékou na tom budou podobně jako v předchozích obdobích, kdy bylo pořízení bydlení velmi výhodné.

reality
Foto: realitymorava.cz

Předpokládaný vývoj v oblasti hypoték

O hypotéky je stále větší zájem, zejména u lidí ve věku 30 až 44 let, kteří si chtějí pořídit nové bydlení nebo zrekonstruovat a zmodernizovat domov, který již mají. Podle odborníků na hypotéční trh by měly úrokové sazby ještě dál klesat díky konkurenčnímu boji mezi bankami. Pro klienty to znamená, že podobně jako v uplynulém roce budou klesat měsíční splátky. Loni splácel klient na průměrnou hypotéku ve výši 1, 74 mil. při dvacetileté splatnosti 9755 a letos při úvěru 1,82 mil. Kč jen 9582 Kč.

reality
Foto: realitymorava.cz

Konečně pravidla na realitním trhu

Zájemce o koupi (i prodej) nemovitosti jistě potěší, že se konečně pracuje na přípravě zákona, který by dal jasná pravidla českému realitnímu trhu. Česká republika je totiž jednou z mála evropských zemí, kde není trh s realitami regulován a kde se objevuje stále více realitních podvodů. Byty jsou prodávány dvakrát, dochází k prodeji cizích nemovitostí, vykradení účtu, uzavírání nevýhodných smluv atd. Počet realitních makléřů je u nás velmi vysoký, jsou mezi nimi lidé, kteří si prodejem nemovitostí jen přivydělávají. To by se mělo do budoucna změnit – bude požadováno odborné vzdělání, podnikání na činnost vázanou a prokazování odborné způsobilosti. Klienti i makléři by měli být chráněni a aktivity na realitním trhu by měly být do budoucna bezpečnější.