Jednou za čas je nutné zvelebit celý byt či dům a podrobit ho generálnímu úklidu, který dokáže zabrat i několik desítek hodin.

generální úklid domu
ilustrační foto: pixabay.com, generální úklid domu

Pokud nemáte štěstí na to, že by vám ostatní členové domácnosti pomohli, bohužel bude vše ležet pouze na vašich bedrech. Přitom úklid často nemusí být tak složitý a náročný, jak se na první pohled zdá. Stačí pouze postupovat efektivně.

Rozdělte si úklid na několik dní

Tou nejčastější chybou je snažit se uklidit celý byt naráz. Nejenom, že se vám tato činnost dokonale zprotiví, ale navíc se budete cítit maximálně unavená a kvalita úklidu rozhodně nebude tak dokonalá, jako pokud si ho rozdělíte na několik dní. Bylo by sice krásné zvládnout vše za jedno odpoledne, ale věřte, že člověk není stroj, aby to skutečně dokázal. Každý byt má několik místností a tak není nic jednoduššího, než každý den postupovat od jedné do druhé, a na každé si dát skutečně záležet. Sama uvidíte, jak za vámi budou vaše výsledky ihned vidět, a během jednoho týdne se tak váš byt stane naprosto dokonalým místem, za které se nebudete muset před návštěvami stydět.

Zbytečnosti vyhazujte

Je však řada věcí, které mohou váš úklid podstatně zkomplikovat. Zatímco vytřít nebo vysát podlahu, či utřít prach určitě není ničím složitým, problém může nastat při ukládání věcí mimo dosah lidského oka – tedy do různých skříní nebo úložných prostorů. Zde platí jedno pravidlo, a to nebát se vyhodit nepotřebné věci. Ačkoliv to může být těžké, tak sama uvidíte, kolik místa tím získáte a budete tak moci snadno uložit to, co sice využíváte, ale ve vašem bytě se to pouze pletlo. V souvislosti s tím však nezapomeňte na jednu důležitou věc. Pokud již uklidíte, vy i ostatní by se měli snažit, aby to tak zůstalo co nejdéle. Jenom málokdo by chtěl “generální” úklid absolvovat dvakrát.