Platby za energie jsou většinou velmi nepříjemnou záležitostí. Zálohy jsou nastaveny podle vaší předchozí roční spotřeby, přesto se stává, že doplácíte a ne zrovna málo. Zdá se vám, že platíte příliš? A už jste se zamysleli, jak byste mohli ušetřit? Výdaje, které máte za spotřebu energií, můžete snížit. Stavebními úpravami nebo jednoduchými návyky ušetříte až několik tisíc ročně, které se budou hodit určitě na hromadu jiných věcí.

úspora na energiích
Zdroj: made-in-china.com

Přemýšlíte, jak nejlépe využít úspory energie? Na všem se dá ušetřit, ať už se jedná o vodu, plyn nebo elektřinu. Pokud máte to štěstí a zrovna se chystáte postavit si vlastní dům, můžete s úsporami začít od základu. Nízkoenergetické domy jsou stavěny tak, aby vám do budoucna ušetřili spoustu nákladů spojených s vytápěním.

Kvalitní izolace, okna, dveře či tepelná čerpadla bývají běžnou součástí nízkoenergetického bydlení. Výměnou oken, dveří či zateplením nebo vhodným odizolováním střechy můžete ušetřit i na starších domech.  Rovněž solární panely nebo již zmiňovaná tepelná čerpadla jsou návratnou investicí, co se týče energií. Pokud zrovna nemáte finance na novostavbu či rekonstrukci, zkuste ušetřit pomocí našich jednoduchých tipů. Zřejmě nejnáročnější je snížit spotřebu plynu. Výraznou úsporu vám může přinést i porovnání dodavatelů, neboť nabídky cen se mohou výrazně lišit.

 Neplýtvejte

Základem je správné seřízení a pravidelné revize plynového kotle. Pakliže máte jistotu, že vše v pořádku funguje, pokračujte u sebe. Nemusíte zrovna doma mrznout, ale vyhněte se zbytečnému přetápění. Vaření urychlete použitím poklic a samozřejmě velký hrnec umístěte na velký hořák, tak aby byla zahřívána co největší plocha jeho dna. Nábytek stojící před radiátory přesuňte a záclony sahající až na zem radši zkraťte nebo vyměňte.

Spotřeba elektřiny se dá lehce ovlivnit. Zhasínejte v místnostech, ve kterých se zrovna nenacházíte. Při pořizování nových spotřebičů pokud možno vybírejte takové, které jsou v nejvyšší energetické třídě. I výměna žárovek za LED osvětlení se může vyplatit. Vodou zbytečně neplýtvejte. Při čištění zubů zavřete kohoutek a pračku naplňte na maximum. Mytí nádobí pod tekoucí vodou také nepatří mezi nejúspornější. Začněte s těmito jednoduchými tipy a brzy poznáte, že šetřit s energiemi se vyplatí. Inspirujte se také  na oblíbené webové stránce www.modernibyt.info, kde najdete spoustu rad a tipů.