Našli jste v posteli překvapení v podobě loužičky? Ať už to způsobil váš čtyřnohý mazlík nebo dítko, měli byste skvrnu od moči z matrace odstranit co nejrychleji. Čím déle skvrna na matraci zůstane, tím horší situace bude. 

Jistě, v dětské postýlce máte pravděpodobně chránič matrace nebo igelitový omyvatelný povlak, ale ve své posteli už ho asi nemáte. Není se čemu divit, spát na něm není příliš pohodlné, jenomže nehody se zkrátka stávají. 

Měli byste se proto vybavit nezbytnými prostředky, které vám pomohou pozůstatky po noční nehodě účinně zlikvidovat. V každém případě budete potřebovat papírové utěrky, jedlou sodu a prací prášek. 

Jak postupovat při čištění matrace od moči?

Povlečení, chránič matrace i prostěradlo sundejte a dejte vyprat. Z matrace pomocí ručníků a utěrek vysajte přebytečnou tekutinu. Postižené místo posypte jedlou sodou tak, aby překrývala celou skvrnu. Prací prášek smíchejte s vodou a nalijte směs do rozprašovače. Skvrnu postříkejte směsí a nechte působit 3 až 5 minut. Potom místo zase vysušte a znovu poprašte jedlou sodou a nechte působit aspoň 18 hodin a vysajte vysavačem.

Co dělat, když je skvrna od moči zaschlá?

Když se však stane, že najdete skvrnu pozdě a už je zaschlá, budete potřebovat ještě dalšího pomocníka. Se zaschlými skvrnami vám pomůže borax. Borax je čisticí prostředek, který pořídíte v drogérii. Skvrnu namočte a posypte boraxem. Kromě toho, že vám pomůže skvrnu vyčistit, odstraní také zápach po moči. Než začnete pracovat s boraxem, nasaďte si gumové rukavice, mohl by vám totiž podráždit pokožku. Pokud se vám na kůži dostane, je potřeba ho dobře umýt. Následně nechte všechno uschnout a poté místo vysajte.

Když odhalíte skvrnu se zpožděním, je potřeba také zjistit, jestli moč protekla hlouběji do jádra matrace.Pokud ano, připravte si roztok z pracího prášku a octa, který pomocí houbičky na nádobí naneste na zasažené části. Prací prášek vytvoří pěnu, ocet pomůže potlačit nepříjemný zápach.

Vzhledem k tomu, že na mokré matraci by se vám špatně spalo, je potřeba ji řádně vysušit. Nechat ji uschnout na dobře větraném místě, je sice dobrý nápad, ale poněkud zdlouhavý. Po čištění tedy položte matraci promočenou stranou dolů a vezměte si na pomoc fén. Matraci fénujte tak dlouho, dokud nebude zcela suchá. 

Na sušení si dejte opravdu záležet, nedostatečně proschlá matrace by mohla zatuchnout nebo vytvořit ideální prostření pro bujení plísní.

Nezapomeňte na lůžkoviny a prostěradlo

Povlečení, povlaky a prostěradla je potřeba také vyprat. K odstranění skvrn pomůže roztok studené vody a soli. Textilie nechte namočené v soli alespoň 12 hodin a poté vyperte. Odstranit zápach moči je opravdu velmi důležité, pokud by zůstaly zbytky v lůžkovinách, mohlo by se stát, že vaše zvířátko by se mohlo rozhodnout místo značkovat a vy byste museli proces čištění opakovat pravidelně.

Abyste měli jistotu, že je vaše povlečení opravdu čisté, můžete ho poslat do čistírny, kde si s čištěním jistě skvěle poradí. Zpět se vám vrátí voňavé a především čisté povlečení, z kterého díky použití enzymatických prostředků na praní, nebude cítit žádná moč.