Pokud jste majitelem domu či bytu a chcete svou nemovitost finančně zhodnotit, máte dvě možnosti – nemovitost prodat a nebo prostory pronajmout. Každá varianta má své pro a proti a vyžaduje jiný přístup i postup. Existuje hned několik osvědčených způsobů, jak nemovitost prodat či pronajmout tak, abyste z toho měli maximální užitek. Souhrn toho nejdůležitějšího najdete právě zde.

byty
ilustrační foto: eurobydleni.cz

Co je výhodnější

Pokud si pokládáte otázku, zda je lepší byt nebo dům pronajmout či prodat, tak věřte, že jednoznačná odpověď neexistuje. Obě varianty mají své pro a proti. Výhodou pronájmu je, že díky němu získáte poměrně stabilní vedlejší příjem. V případě pronájmu v prestižní lokalitě to může být i velmi vysoká částka. Je ale třeba počítat s tím, že bude třeba i neustále investovat do údržby. Je třeba se připravit i na jednání s nájemníky, což nemusí být vždy úplně jednoduché. Výhodou prodeje je, že peníze dostanete jednorázově. Ceny nemovitostí se drží stabilně vysoko, pokud se zajímáte o současné ceny, podívejte se například na prodej bytu Pardubice. Prodej je ale třeba vždy zvážit, abyste neprodali pod cenou, což může být i nevýhoda. Můžete totiž letos prodat a za rok litovat, protože by se cena ještě zvýšila.

reality

Jak připravit na pronájem

Pokud se rozhodnete pro pronájem, musíte byt dobře připravit. Důležité je dát vybavení do pořádku a vše si zaevidovat. Nejlepší je vybavení nafotit. Fotky by potom měly být i součástí smlouvy. Při pronájmu si také můžete říci o zálohu. Obvyklé je si říci o jeden až dva běžné nájmy. Tyto peníze vám budou sloužit jako pojistka, že by nájemníci zničili vybavení bytu. Pokud byt pronajímáte, určitě se domluvte na občasných kontrolách. Jedině tak zjistíte, zda je váš majetek v pořádku či nikoliv. Co se týče smlouvy, je lepší, když si ji necháte napsat do právníka.

reality

Jak vyřešit prodej

I v případě prodeje byste měli nemovitost dobře připravit. Tím, že upravíte a opravíte nedostatky, samozřejmě zvýšíte její cenu. Na druhou stranu se ale nesnažte před zájemci nic skrývat, to by mohlo být velkou komplikací v budoucnu. Pokud chcete rychle prodat, musí cena odpovídat současné tržní hodnotě. Podívejte se tedy, za jaké ceny se podobné nemovitosti prodávají. Při určování ceny hraje roli stav nemovitosti, lokalita a mnoho dalších faktorů. Je proto lepší, když si zaplatíte odhadce. Co se týče smlouvy – obraťte se na právníka.

reality

Je třeba řádná propagace

Jestliže chcete nemovitost rychle pronajmout či prodat, musíte o vaší nabídce dát vědět. Využít můžete online portály a určitě se vyplatí i inzerát například na nástěnkách v okolí. V případě inzerce na internetu doporučujeme například tento pro pronájem bytu Pardubice nebo

http://www.eurobydleni.cz/byty/hradec-kralove/pronajem/.